رایحه ظهور

Switch to desktop عضویت Login

بشارت امام حسین(ع) به ظهور امام عصر(عج) ، منتقم خون خدا در راه است ...


امام حسین(ع) همچون سایر امامان معصوم بشارت ظهور مهدی موعود(عج) را داده‌ و فرمودند: او امام قائم به حق است و خداوند زمین مرده را به وسیله او زنده کرده و دین حق را پیروز می‌گرداند.

» ابتدای نظرات (826)
به راستی، چه ارتباطی میان این دو کوکب درخشان آسمان ولایت - که ملک و ملکوت، عرش و فرش همه از یگانگی آن دو سخن می‌گویند - وجود دارد. هر کجا حسین علیه السلام است، مهدی (عج) نیز هست و هر کجا مهدی (عج) است، حسین علیه السلام نیز هست. ذکر و نام آن یکی، با یاد و نام دیگری قرین و عجین است.

مقدمه از نوای غریبانه استغاثه امام حسین (ع)، سال‌ها و قرن‌ها می‌گذرد، اما انعکاس آن را می‌توان در لحظه لحظه تاریخ به گوش جان شنید، این فریاد نه تنها رو به خاموشی و افول نگذاشته، بلکه هر روز رساتر و پرصلابت تر، خروش و جوشش آزادگان عالم را افزوده است.

گویا امام حسین (ع) سال‌ها و قرن‌ها چشم به راه دوخته و به انتظار نشسته است; تا امام عصر (عج)، ندایش را پاسخ گوید; پرچم بر زمین مانده‌اش را به دوش گیرد; داغ‌های کهنه‌اش را التیام بخشد و آرمان‌های بلندش را لباس تحقق بپوشاند.

روز ظهور، هنگام پاسخ به استغاثه مظلومانه امام حسین (ع) است و حضرت مهدی (عج) پاسخ دهنده آن. در این گستره بی انتها و افق‌های دور آن، کسی به خروش و التهاب فرزندش که برای رسیدن آن روز، گذر آرام آرام و جانکاه لحظه‌ها را به تماشا می‌نشیند و روزها و سال‌ها را با چشمان منتظرش بدرقه می‌کند وجود ندارد.

به راستی چه رمزی مهر سکوت بر لبان بسته و چه سری در این میان رخ پنهان کرده است؟ چرا یاد امام حسین (ع) همیشه و همه جا، همراه و هم پای یاد حضرت مهدی (ع) است؟ چرا هر جا سخن از حسین (ع) است، نام حضرت مهدی (ع) نیز رخ می‌گشاید؟ چرا عاشورا روز «ظهور» است و یاد حسین (ع) آغازین کلام مهدی علیه السلام...؟

این گفتار می‌کوشد گوشه‌هایی از این ارتباط و پیوست را، از منظرهای مختلف و در ابعاد گوناگون بررسی کند و فهرست وار آنها را در چهار بخش (همراه با قرآن، همراه با روایات، ادعیه و زیارات، تشرفات) و یک خاتمه برشمارد تا به عنوان دستمایه برخی از محققان و مبلغان و نیز ابزاری برای تحقیق و پژوهش بیشتر و مقدمه‌ای برای کشف زوایایی دیگر از حقایق نورانی حیات این دو امام همام علیه السلام باشد.

گرچه بررسی و تحلیل این پیوستگی‌ها و نیز نتایج و آثار آن، مجالی دیگر و فرصتی فراخ تر می‌طلبد و گشودن گره اسرار این پیوستگی‌ها، دل‌هایی راز دان و جان‌هایی آگاه از آن اسرار را می‌طلبد.

* همراه با قرآن

1. امام حسین علیه السلام از نگاه امام مهدی (عج) سعد بن عبدالله قمی گوید: به امام عصر - اوراحنا له الفداه - عرض کردم: «ای فرزند رسول خدا! تاویل آیه «کهیعص » چیست؟ فرمود: «هذه الحروف من انباء الغیب، اطلع الله علیها عبده زکریا، ثم قصها علی محمد صلی الله علیه و آله و ذلک ان زکریا سال ربه ان یعلمه اسماء الخمسة فاهبط علیه جبرئیل فعلمه ایاها...;

(1) این حروف از اخبار غیبی است که خداوند زکریا را از آن مطلع کرده و بعد از آن داستان آن را به حضرت محمد صلی الله علیه و آله باز گفته است...» . داستان از این قرار است که: زکریا از پروردگارش درخواست کرد که «اسماء خمسه طیبه » را به وی بیاموزد. خداوند، جبرئیل را بر او فرو فرستاد و آن اسماء را به او تعلیم داد.

زکریا چون نام‌های محمد، علی، فاطمه، و حسن ( علیهم السلام) را یاد می کرد، اندوهش بر طرف می شد و گرفتاریش از بین می رفت. و چون حسین علیه السلام را یاد می کرد، بغض و غصه، گلویش را می گرفت و می‌گریست و مبهوت می‌شد. روزی گفت: بارالها! چرا وقتی آن چهار نفر را یاد می‌کنم، آرامش می یابم و اندوهم بر طرف می شود; اما وقتی حسین را یاد می کنم، اشکم جاری می شود و ناله ام بلند می‌شود؟

خدای تعالی او را از این داستان آگاه کرد و فرمود: «کهیعص » ! «کاف » اسم کربلا و «هاء» رمز هلاک عترت طاهره است، و «یاء» نام یزید ظالم بر حسین علیه السلام و «عین » اشاره به عطش و «صاد» نشان صبر او است. زکریا چون این مطلب را شنید، نالان و غمین شد و تا سه روز از عبادتگاهش بیرون نیامد، و به کسی اجازه نداد که نزد او بیاید. و گریه و ناله سر داد و چنین نوحه گفت: بارالها! از مصیبتی که برای فرزند بهترین خلایق خود، تقدیر کرده ای دردمندم. خدایا! آیا این مصیبت را بر آستانه او نازل می کنی؟

آیا جامه این مصیبت را بر تن علی و فاطمه می پوشانی!؟ آیا این فاجعه را بر ساحت آنان فرود می آوری؟ بعد از آن گفت: بارالها! فرزندی به من عطا کن تا در پیری چشمم به او روشن شود و او را وارث و وصی من قرار ده; آنگاه مرا دردمند او گردان; همچنان که حبیبت محمد را دردمند فرزندش گرداندی. خداوند، یحیی را به او بخشید و او را دردمند وی ساخت. و دوره حمل یحیی شش ماه بود و مدت حمل امام حسین علیه السلام نیز شش ماه بود و برای آن نیز قضیه ای طولانی است.

*2 . امام مهدی (عج)

از نگاه امام حسین علیه السلام امام باقر علیه السلام می‌فرماید: حارث اعور به امام حسین علیه السلام عرض کرد: «یابن رسول الله! جعلت فداک: اخبرنی عن قول الله فی کتابه «والشمس و ضحیها» قال: و یحک یا حارث، ذلک محمد رسول الله صلی الله علیه و آله، قلت: جعلت فداک: قوله: «والقمر اذا تلیها» ، قال: ذلک امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب یتلو محمدا، قال: قلت: «و النهار اذا جلیها» ، قال: ذلک القائم من آل محمد، یملا الارض قسطا و عدلا; (2) ای زاده رسول خدا! فدایت شوم.

مرا از معنای آیه شریفه والشمس و ضحیها [سوگند به خورشید و گسترش نور آن] مطلع ساز. حضرت فرمود: مراد از خورشید، رسول الله صلی الله علیه و آله می باشد. پرسید: فدایت شوم! منظور از آیه شریفه «والقمر اذا تلیها» [سوگند به ماه چون پس از آن آید. ] چیست؟ فرمود: منظور از ماه، امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام است که بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله می باشد. گفت: مقصود از آیه شریفه «والنهار اذا جلیها» [و سوگند به روز و چون آن را روشن سازد ] چیست؟

فرمود: مقصود از روز، قائم آل محمد (عج) است که زمین را پر از قسط و عدل کند» .

* 3. امام مهدی (عج) و امام حسین علیه السلام

خداوند متعال می فرماید: «و لا تقتلوا النفس التی حرم الله الا بالحق و من قتل مظلوما فقد جعلنا لولیه سلطانا، فلا یسرف فی القتل انه کان منصورا (3) ; کسی را که خداوند خونش را حرام شمرده، به قتل نرسانید، مگر به حق و آن کسی که مظلوم کشته شده، برای ولیش سلطه (حق قصاص) قرار دادیم; اما در قتل اسراف نکند، چرا که او مورد حمایت است » .

سلام بن مستنیر می گوید: امام محمد باقر علیه السلام درباره آیه «و من قتل مظلوما» فرمود: «او حسین بن علی علیه السلام است که مظلوم کشته شد و ما اولیای او هستیم. و قائم ما چون قیام کند، در طلب انتقام خون امام حسین علیه السلام بر آید; پس می کشد تا جایی که گفته می شود اسراف در قتل کرده است. مقتول، حسین علیه السلام و ولی او قائم (عج) است. و اسراف در قتل این است که غیر قاتل او کشته شود. او منصور است; زیرا از دنیا نمی گذرد تا این که یاری شود به مردی از خاندان پیامبر خدا که زمین را پر از قسط و عدل کند، همچنان که پس از جور و ظلم شده باشد» .

(4) قندوزی حنفی نیز می گوید: «از امام علی الرضا فرزند موسی الکاظم (رضی الله عنهما) رسیده که آن حضرت فرمود: آیه «و من قتل مظلوما» (5) درباره حسین و مهدی علیهم السلام نازل شده است » . همراه با روایات 1. امام مهدی علیه السلام فرزند امام حسین علیه السلام در 308 روایت، وارد شده که امام مهدی (عج) نهمین فرزند امام حسین علیه السلام است و در بیشتر احادیثی که از وجود مقدس رسول اکرم صلی الله علیه و آله درباره حضرت ولی عصر (عج) آمده، به آن حضرت به عناوینی چون: «از تبار پسرم حسین » و «از نسل این پسرم » ، «نهمین فرزند پسرم حسین » معرفی شده است. (6) که مجموع روایات پیامبر صلی الله علیه و آله در این زمینه 185 حدیث می باشد.

(7) در این جا چند روایت از قول امام حسین علیه السلام نقل می شود: 1. مردی از طایفه همدان می گوید: «سمعت الحسین بن علی بن ابی طالب علیهما السلام یقول: قائم هذه الامة هو التاسع من ولدی و هو صاحب الغیبة و هو الذی یقسم میراثه و هو حی; (8) از امام حسین بن علی علیه السلام شنیدم که می فرمود: قائم این امت نهمین از فرزندان من است و او صاحب غیبت است، و او کسی است که میراثش را در حیاتش تقسیم می کنند» .

2. امام حسین علیه السلام می فرماید: «کان رسول الله یقول فیما بشرنی به، یا حسین! انت السید ابن السید، ابوالسادة تسعة من ولدک ائمة ابرار امناء معصومون و التاسع مهدیهم قائمهم. انت الامام بن الامام، ابوالائمة تسعة من صلبک ائمة ابرار و التاسع مهدیهم یملا الدنیا قسطا و عدلا، یقوم فی آخر الزمان کما قمت فی اوله; (9) رسول خدا صلی الله علیه و آله در بشارتی به من فرمود: ای حسین! تو سید پسر و پدر ساداتی، و «نه » فرزند از تو، امامان ابرار و امین و معصوم اند، و نهمین آنان مهدی قائم (عج) است.

تو امام پسر امام و پدر ائمه هستی و نه فرزند از پشت تو ائمه ابراراند و نهمین آنان، مهدی است که دنیا را در آخر الزمان، پر از عدل و قسط می کند...» ... . 2. نسب حضرت مهدی (عج) از زبان امام حسین علیه السلام سالار شهیدان، فرزندش امام مهدی علیه السلام را فرزند حضرت فاطمه علیها السلام می خواند. آن حضرت فرمود: از رسول خدا صلی الله علیه و آله شنیدم که فرمودند: «المهدی من ولد فاطمة; (10) مهدی از فرزندان فاطمه است » . در روایت دیگری امام حسین علیه السلام می فرماید: «پیامبر صلی الله علیه و آله به فاطمه زهرا علیها السلام فرمود: «ابشری یا فاطمة! المهدی منک; ای فاطمه! بشارت بر تو باد، که مهدی (عج) از فرزندان توست » .

(11) 3.القاب امام مهدی (عج) از زبان امام حسین علیه السلام امام زمان علیه السلام القاب مبارکی دارند که بعضی از آن ها، مستقیما با «عاشورا» در ارتباط است و بعضی از لقب های مقدس آن حضرت، بر زبان جد بزرگوارشان علیه السلام جاری شده است. عیسی الخشاب می گوید: از محضر امام حسین علیه السلام سؤال کردند: آیا شما صاحب این امر هستید؟ فرمود: «لا و لکن صاحب الامر الطرید الشرید الموتور بابیه، المکنی بعمه، یضع السیف علی عاتقه ثمانیة اشهر; (12) نه من نیستم، بلکه صاحب این امر کسی است که از میان مردم کناره گیری می کند و خون پدرش بر زمین می ماند و کنیه او کنیه عمویش خواهد بود.

آن گاه شمشیر بر می دارد و هشت ماه تمام شمشیر بر زمین نمی گذارد» . «طرید» و «شرید» که هر دو به یک معنا است - از القاب حضرت ولی عصر (عج) به شمار می آید. این دو عبارت در زبان امامان معصوم علیهم السلام نیز به کار رفته، و معنای آن کنار زده و رانده شده است. حاجی نوری (ره) در معنای «شرید» می گوید: «رانده شده از مردمی که آن حضرت را نشناختند و قدر وجود نعمت او را ندانستند و در مقام شکر گزاری و مقام حقش بر نیامدند; بلکه پس از این که از دست یافتن بر او ناامید شدند، به قتل و قمع ذریه طاهره ایشان پرداختند و به کمک زبان و قلم، سعی بر بیرون راندن نام و یاد او، از قلوب و اذهان مردم کردند» .

(13) علامه مجلسی (ره) درباره این حدیث می فرماید: «الموتور بابیه » ; یعنی، کسی که پدرش را کشته اند و طلب خونش را نکرده اند. مراد از «والد» ، امام حسن عسگری علیه السلام، یا امام حسین علیه السلام و یا جنس والد است که شامل همه ائمه علیهم السلام می شود، و «مکنی بعمه » شاید کنیه برخی از عموهای حضرت، ابوالقاسم باشد، یا این که امام زمان (عج) کنیه اش ابوجعفر، ابی الحسن و یا ابی محمد باشد. بعید نیست علت تصریح نکردن به اسم حضرت و آوردن کنیه، به جهت خوف از عموی حضرت باشد. و قول وسط، ظاهرتر است » . (14)

*4 .توصیف امام حسین علیه السلام از زبان امام مهدی علیه السلام

حضرت مهدی (عج)، امام حسین علیه السلام را این گونه توصیف فرموده است: «کنت للرسول ولدا و للقرآن سندا و للامة عضدا و فی الطاعة مجتهدا حافظا للعهد و المیثاق ناکبا عن سبل الفساق تتاوة تاوه المجهود طویل الرکوع و السجود زاهدا فی الدنیا زهد الراحل عنها ناظرا بعین المستوحشین منها; (15) تو ای حسین! برای «رسول خدا» فرزند و برای «قرآن » سند و برای «امت » ، بازویی بودی. در طاعت خدا تلاشگر و نسبت به عهد و پیمان، حافظ و مراقب بودی.

از راه فاسقان سر بر می تافتی. آه می کشیدی; آه آدمی که به رنج و زحمت افتاده است. رکوع و سجود تو طولانی بود. زاهد و پارسای دنیا بودی; زهد و اعراض کسی که از دنیا رخت بر کشیده است و با دیده وحشت زده بدان نگاه می کردی » . در این عبارت، بسیار جالب و جامع، جد بزرگوار خود امام حسین علیه السلام را با ده عنوان وصف کرده است: امام حسین علیه السلام فرزند رسول خدا است; او سند و پشتوانه قرآن است; هر آنچه در قرآن، در قالب الفاظ است، در وجود مطهر امام حسین علیه السلام رؤیت و مشاهده می شود; توان اسلام، امامت است و امام حسین علیه السلام بازوی پرتوان امت و دین اسلام در همه اعصار است; در راه اطاعت پروردگار، سخت کوش و تلاشگر بود.

عبادت آن حضرت (نماز و دعاء خصوصا دعای عرفه) مایه اعجاب است. آن بزرگوار، نگه دار عهد و میثاق است و با خدا و خلق او در عهد و پیمان، استوار و ثابت و باوفا است; آن حضرت از راه و روش فاسقان روی گردان بود و از راه مسامحه و مداهنه وارد نمی شد; آه امام حسین علیه السلام دردمندانه بود; مانند کسی که بار سنگینی از غصه دردل دارد و درد سینه اش جراحتی التیام ناپذیر است; آن حضرت رکوع ها و سجده های طولانی داشت.

که نمونه های آن در تاریخ ثبت و درج شده است; سید الشهدا علیه السلام، نسبت به دنیا زاهد و بی علاقه بود. و زهد با عمل این خاندان معنا می گیرد; نظر او به دنیا، نظر وحشت زدگان بود و آنجایی که نظر دیگران به دنیا نظر عاشقانه بود، نظر آن حضرت به دنیا، مانند انسان وحشت زده بود. (16) *5 . قائم و عاشورا «قائم » از القاب خاصه حضرت حجت (عج) است که در بیشتر روایات شیعه وارد شده و اطلاق آن بر هیچ یک از معصومین دیگر روا نیست.

ابو حمزه ثمالی می گوید: به امام محمد باقر علیه السلام عرض کردم: ای فرزند پیامبر! آیا شما همه قائم نیستید و حق را به پا نمی دارید؟ پس چرا تنها ولی عصر را قائم می خوانند؟ فرمود: «لما قتل جدی الحسین ضجت الملائکه بالبکاء و النحیب و قالوا الهنا اتصفح عمن قتل صفوتک و ابن صفوتک و خیرتک من خلقک؟ ... فاوحی الله الیهم قروا ملائکتی فوعزتی و جلالی لانتقمن منهم و لو بعد حین...ثم کشف لهم عن الائمة من ولد الحسین فسرت الملائکة بذلک وراوا احدهم قائما یصلی، فقال سبحانه: بهذا القائم انتقم منهم; چون جدم حسین علیه السلام کشته شد، فرشتگان صدا به گریه و ناله بلند نموده و عرض کردند: پروردگارا! آیا قاتلان بهترین بندگانت، و زاده اشرف برگزیدگانت را به حال خود وا می گذاری؟

خداوند به آنها وحی فرستاد: ای فرشتگان من! آرام گیرید. به عزت و جلالم سوگند، از آنان انتقام خواهم گرفت; هر چند بعد از گذشت زمان ها باشد. آن گاه پروردگار عالم پرده از جلو دیدگان آنان کنار زد و امامان از فرزندان امام حسین علیه السلام را یکی پس از دیگری به آنها نشان داد. فرشتگان از این منظره، مسرور و شادمان گردیدند و دیدند که یکی از آن بزرگواران، ایستاده مشغول نماز است. خداوند فرمود: با این قائم (شخص ایستاده) از آنان (قاتلان حسین علیه السلام) انتقام خواهم گرفت » . (17)

محمد بن حمران می گوید: امام صادق علیه السلام فرمود: چون جریان شهادت امام حسین علیه السلام واقع شد، فرشتگان به درگاه الهی نالیدند و خروش بر آورده، به خداوند عرض کردند: بار خدایا! آیا با حسین که انتخاب شده تو و فرزند پیامبر تو اینچنین رفتار شود؟ خداوند شبح و سایه قائم را در برابر آنان در حالت ایستاده مجسم کرد و فرمود: با این (قائم) از ستم کنندگان به حسین انتقام خواهم گرفت. (18)

*6. غیبت حضرت مهدی علیه السلام، از نگاه امام حسین علیه السلام

امام حسین علیه السلام درباره غیبت امام زمان علیه السلام می فرماید: «لصاحب هذا الامر غیبتان، احدهما تطول حتی یقول بعضهم: مات و بعضهم قتل و بعضهم ذهب و لا یطلع علی موضعه احد من ولی و لا غیره الاالمولی الذی یلی امره; (19) برای صاحب این امر دو غیبت است که یکی از آنها آن قدر به طول می انجامد که گروهی می گویند: [مهدی ] مرده و برخی گویند: کشته شده و بعضی گویند: رفته است. احدی از دوستان و غیره، از اقامتگاه او آگاه نمی شود، جز خدمت گذاری که متصدی امور اوست » .

هم چنین می فرماید: «... له غیبة یرتد فیها اقوام و یثبت علی الدین فیها آخرون، فیؤذون و یقال لهم: متی هذا الوعدان کنتم صادقین. اما ان الصابر فی غیبته علی الاذی و التکذیب بمنزلة المجاهد بالسیف بین یدی رسول الله صلی الله علیه و آله; (20) برای او غیبتی است که گروه هایی در آن از دین بر می گردند و گروه هایی دیگر بر آیین خود استوار می مانند و در این راه آزارها می بینند. به آنان گفته می شود: این وعده کی واقع خواهد شد اگر راستگو هستید؟ آنان که بر این آزارها و تکذیب ها صبر کنند، همانند کسی اند که شمشیر به دست گرفته و در پیشاپیش رسول اکرم صلی الله علیه و آله جهاد می کند.

* 7. بشارت ظهور از زبان امام حسین علیه السلام بشارت به ظهور امام عصر (عج)

حقیقتی شعف انگیز است که از سوی امامان معصوم علیهم السلام نوید آن داده شده است. سالار شهیدان در این زمینه می فرماید: «منا اثنی عشر مهدیا، اولهم امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب و آخرهم التاسع من ولدی و هو الامام القائم بالحق یحیی الله به الارض بعد موتها و یظهر به دین الحق علی الدین کله و لو کره المشرکون...; دوازده مهدی از ما هست که نخستین آنان علی بن ابی طالب و آخرین آنان نهمین فرزند من است که او امام قائم به حق است، خداوند زمین مرده را به وسیله او زنده می کند و دین حق را بر تمام ادیان پیروز می گرداند.. .» . (21)

عبدالله بن عمر می گوید: «سمعت الحسین بن علی علیه السلام یقول: لو لم یبق من الدنیا الایوم واحد لطول الله عزوجل ذلک الیوم حتی یخرج رجل من ولدی فیملاها عدلا و قسطا کما ملئت جورا و ظلما، کذلک سمعت رسول الله یقول; (22) از حسین بن علی علیه السلام شنیدم که می فرمود: اگر از عمر دنیا جز یک روز باقی نمانده باشد، خداوند آن روز را به قدری طولانی فرماید تا آنکه مردی از فرزندان من خروج نماید و زمین را پر از عدل و داد نماید، همچنانکه پر از ظلم و جور شده باشد، من از رسول خدا صلی الله علیه و آله این چنین شنیدم » .

*8. علایم ظهور از زبان امام حسین علیه السلام

ریحانه رسول خدا، حسین بن علی علیه السلام درباره علایم ظهور فرزندش امام عصر (عج) می فرماید: «للمهدی خمس علامات: السفیانی، و الیمانی، و الصیحة من السماء، و الخسف بالبیداء و قتل النفس الزکیة; (23) برای مهدی ما پنج علامت است: خروج سفیانی، خروج یمانی، بانگ آسمانی، خسف سرزمین بیداء (فرو رفتن لشگر سفیانی در سرزمین بیدا)، قتل نفس زکیه » . (24) در روایتی دیگر، خراب شدن دیوار مسجد کوفه از سمت خانه عبدالله بن مسعود (25) و دیدن علامتی در آسمان (مانند آتش (26) ) را از نشانه های ظهور، بیان فرموده است.

*9. دلدادگی حضرت مهدی (عج) به امام حسین(ع)

خدمت در محضر امام حسین علیه السلام و توفیق یاری حضرت و شمشیر زدن در رکاب او، بزرگترین توفیقات الهی بود که نصیب عده ای از خواص عصر امام حسین علیه السلام شد. همچنان که فراهم نمودن شرایط و مقدمات ظهور حضرت ولی عصر (عج) و توفیق جنگیدن در رکاب آن بزرگوار، از دیگر موهبت های الهی است که نصیب عده ای از خواص می شود. در عظمت و شرافت خدمت گذاری، نصرت به آن آستان بلند، همین بس که امام زمان (عج) نیز عاشق جد بزگوار خود و مشتاق خدمت به او است.

آن حضرت در زیارت ناحیه مقدسه (27) می فرماید: «و لئن اخرتنی الدهور و عاقنی عن نصرک المقدور لاندبنک صباحا و مساء و لابکین لک [علیک] بدل الدموع دما; اگر روزگار مرا به تاخیر انداخت و مقدرات از یاری و نصرت تو در روز عاشورا باز داشت، هر آینه من صبح و شام بر تو ندبه می کنم و به جای قطرات اشک، بر تو خون می گریم » .

آری یاری امام مهدی (عج)، عبادتی بزرگ است، چرا که در حقیقت خدمت به تمام پیامبران و اوصیا و امامان معصوم علیهم السلام می باشد; زیرا او آخرین حجت الهی است و اراده خداوند بر آن تعلق یافته که زحمات طاقت فرسای همه پیامبران را، به دست با کفایت آخرین حجت خود به ثمر رساند. اگر نهضت جهانی آن ولی الله اعظم (عج)، از برنامه جهانی خلقت حذف شود، برنامه همه پیامبران عقیم گشته و هدف نهایی فرستادن رسولان و تشریع ادیان ضایع و تباه می شود. (28)

خدمت به امام عصر علیه السلام، مطلوب امام صادق علیه السلام نیز بوده است. «خلاد ابن قصار می گوید: از امام صادق علیه السلام پرسیدند: آیا قائم متولد شده است؟ فرمود: «لا ولو ادرکته لخدمته ایام حیاتی; نه متولد نشده ولی اگر من او را درک می کردم، همه عمر را با خدمت گزاری او سپری می کردم » . (29) هنگامی که امام معصوم علیه السلام در حق حضرت بقیة الله (عج) چنین تعبیری به کار می برد; مقام رفیع یاران آن حضرت و ارزش خدمت به آیین «انتظار» روشن می شود.

*10. عاشورا روز ظهور ، درباره روز قیام و ظهور حضرت

روایات مختلفی وارد شده است. که در آنها، روز نوروز، عاشورا، شنبه و یا جمعه، روز ظهور معرفی شده است. البته از آن جایی که نوروز، طبق سال شمسی و عاشورا، بر اساس سال قمری محاسبه می شود، یکی شدن این دو روز امکان پذیر است و هم زمانی این دو روز با جمعه یا شنبه نیز ممکن است. اما روایاتی که روز ظهور را، دو روز از هفته بیان کرده، قابل توجیه است; یعنی، در صورت صحیح بودن سند این روایات، احادیث روز جمعه به روز «ظهور» و روایات روز شنبه به روز «استقرار و تثبیت قیام حضرت و نابودی مخالفان » تفسیر می شود.

البته روایات روز شنبه، از نظر سند مورد تامل و بررسی است; ولی روایات روز جمعه از این نظر ایرادی ندارد. (30) اما آنچه مهم است، این که قیام حضرت ولی عصر (عج)، مصادف با روز شهادت سیدالشهداء علیه السلام است و این مطلب ما را به ارتباط ویژه صاحبان این دو قیام رهنمون می سازد. امام محمد باقر علیه السلام فرموده است: «کانی بالقائم یوم عاشورا یوم السبت قائما بین الرکن و المقام و بین یدیه جبرئیل ینادی: البیعة لله فیملاها عدلاکما ملئت ظلما و جورا; (31) گویا حضرت قائم (عج) را می بینم که روز عاشورا، روز شنبه بین رکن و مقام ایستاده و جبرئیل پیش روی او ندا می کند: بیعت برای خدا است.

پس زمین را پر از عدل می کند; همان گونه که پر از ظلم و جور شده بود» . امام جعفر صادق علیه السلام نیز می فرماید: «ان القائم صلوات الله علیه ینادی باسمه لیلة ثلاث و عشرین و یقوم یوم عاشورا یوم قتل فیه الحسین بن علی علیه السلام; (32) قائم - درود خدا بر او باد در شب بیست و سوم ماه رمضان، به نام [شریفش] ندا می شود، و درروز عاشورا، روزی که حسین بن علی علیه السلام، در آن کشته شد، قیام خواهد کرد» .

*11. یاد امام حسین علیه السلام نخستین کلام حضرت مهدی علیه السلام

در روایاتی چند، به مطالب و سخنان نخستین امام زمان علیه السلام اشاره شده است; از جمله آنها روایتی است که محدث بزرگوار شیخ علی یزدی حائری (ره) نقل کرده است. او می گوید: «زمانی که قائم آل محمد ظهور کند، ما بین رکن و مقام می ایستد و پنج ندا می دهد: 1. «الا یا اهل العالم انا الامام القائم ; آگاه باشید ای جهانیان که منم امام قائم » ; 2. «الا یا اهل العالم انا الصمصام المنتقم; آگاه باشید ای اهل عالم که منم شمشیر انتقام گیرنده » ; 3. «الا یا اهل العالم ان جدی الحسین قتلوه عطشانا; بیدار باشید ای اهل عالم که جد من حسین را تشنه کام کشتند» ; 4. «الا یا اهل العالم ان جدی الحسین طرحوه عریانا; بیدار باشید ای اهل عالم که جد من حسین را عریان روی خاک افکندند» ; 5. «الا یا اهل العالم ان جدی الحسین سحقوه عدوانا; آگاه باشید ای جهانیان که جد من حسین را از روی کینه توزی پایمال کردند» .

امام زمان (عج) ابتدا خود را چنین به جهانیان معرفی می کند: که قائم و شمشیر انتقام منم; قیام کردم تا انتقام خون جدم حسین علیه السلام - که او را تشنه لب شهید کرده، بدن مطهرش را عریان روی خاک افکندند و پایمال کردند - بگیرم. آری اولین کلام حضرت مهدی (عج)، یاد امام حسین علیه السلام است که همواره یاد او، در دل هر انسان آزاد مرد و طالب حقی زنده است و این مصیبت عظمی، جز با ظهور فرزندش تسلی نمی یابد.

*12. حضرت مهدی (عج) تکمیل کننده سفر امام حسین علیه السلام

یکی از رابطه های دقیق بین این دو امام همام علیه السلام و قیامشان، مرکز حکومت آن دو است. امام حسین علیه السلام از مکه به جانب کوفه، رهسپار بود و شاید با رسیدن به کوفه، مانند پدر بزرگوار خود آن جا را مقر حکومت خویش قرار می داد; ولی سپاهیان یزید، راه را بر آن حضرت بستند و او در دوم محرم، در کربلا منزل نمود. زمانی که خورشید تابناک مکه، ظهور کند، کوفه را به عنوان مقر حکومت خود بر خواهد گزید. امام محمد باقر علیه السلام می فرماید: «مهدی قیام می کند و به سوی کوفه می رود و منزلش را آن جا قرار می دهد» .

(33) هم چنین می فرماید: «هنگامی که قائم ما قیام کند وبه کوفه برود، هیچ مؤمنی نخواهد بود، مگر آن که در آن شهر، در کنار مهدی سکونت می گزیند، یا به آن شهر می رود» . (34) ابوبکر حضرمی می گوید: به امام محمد باقر یا امام صادق علیهم السلام گفتم: کدام سرزمین پس از حرم خدا و حرم پیامبرش با فضیلت تر است؟ فرمود: «ای ابابکر! سرزمین کوفه که جایگاه پاکی است و در آن مسجد سهله قرار دارد و مسجدی که همه پیامبران در آن نماز خوانده اند. آن جا عدالت الهی پدیدار می گردد و قائم به عدل و قیام کنندگان پس از او از همان جا خواهند بود. آن جا، جایگاه پیامبران و جانشینان صالح آنان است » . (35)

امام صادق علیه السلام از مسجد سهله یاد کرد و فرمود: «آن خانه صاحب ما (مهدی موعود) است; زمانی که با خاندانش در آن جا سکونت گزیند» . (36) از مجموع این روایات فهمیده می شود که شهر کوفه، پایگاه اصلی فعالیت ها و مرکز فرمانروایی امام زمان (عج) خواهد بود، پایگاهی که زمانی مقر حکومت امیرمؤمنان علیه السلام بود و امام حسین علیه السلام به آن سو می رفت.

*13. خون خواهی حضرت مهدی (عج) از قاتلان امام حسین علیه السلام

سالار شهیدان به فرزندش امام سجاد علیه السلام فرمود: «سوگند به خدا که خون من از جوشش باز نمی ایستد تا این که خداوند، مهدی را برانگیزد. او به انتقام خون من، از منافقان فاسق و کافر، هفتاد هزار نفر را می کشد» . (37)

هروی می گوید: به حضرت رضا علیه السلام عرض کردم: ای فرزند رسول خدا! نظرتان درباره این سخن امام صادق علیه السلام که می فرماید: «هرگاه قائم ما قیام کند، بازماندگان قاتلان امام حسین علیه السلام به کیفر کردار پدرانشان کشته می شوند» چیست؟ حضرت رضا علیه السلام فرمود: «این سخن صحیح است » . گفتم: پس این آیه قرآن «و لاتزر وازرة وزر اخری » چه معنایی دارد؟

فرمود «آنچه خداوند می فرماید صحیح است; ولی بازماندگان قاتلان امام حسین علیه السلام، به کردار پدرانشان خوشحال اند و به آن افتخار می کنند و هر کس از چیزی خشنود باشد، مانند آن است که آن کار را انجام داده است. اگر مردی در مشرق کشته شود و مرد دیگری در مغرب به کشته شدن او خشنود باشد، نزد خداوند شریک گناه قاتل است. و این که قائم، فرزندان قاتلان امام حسین را هنگام ظهورش نابود می سازد، برای این است که آنان از کردار پدرانشان خشنودند» . (38)

*14. یاری امام حسین علیه السلام، یاری امام مهدی (عج)

یکی دیگر از جلوه های روشن ارتباط بین این دو اختر تابناک آسمان ولایت و امامت یاری نمودن امام حسین علیه السلام است که در حقیقت این یاری، نصرت امام عصر (عج) می باشد. امام حسین علیه السلام در این زمینه در شب عاشورا به اصحاب خود فرمود: «... و قد قال جدی رسول الله صلی الله علیه و آله: ولدی حسین یقتل بطف کربلا، غریبا وحیدا عطشانا فریدا. فمن نصره فقد نصرنی و نصر ولده الحجة [ علیه السلام] ...; همانا جدم رسول خدا [ صلی الله علیه و آله] فرمودند: فرزند من حسین [ علیه السلام] در زمین کربلا، غریب و تنها، عطشان و بی کس، کشته می شود، کسی که او را یاری کند مرا یاری نموده و فرزندش مهدی [ علیه السلام] را یاری نموده است...» . (39)

*15. فرشتگان یاور امام حسین علیه السلام، یاوران مهدی (عج)

یکی از ویژگی های قیام یوسف زهراء، برخورداری از نصرت الهی به وسیله فرشتگان است. شیخ صدوق (ره) در روایت ریان بن شبیب، از حضرت امام رضا علیه السلام نقل می کند: «و لقد نزل الی الارض من الملائکة اربعة آلاف لنصره فوجدوه قد قتل فهم عند قبره شعث غبر الی ان یقوم القائم فیکونون من انصاره و شعارهم یا لثارات الحسین; (40) به تحقیق چهار هزار فرشته برای نصرت و یاری حسین [ علیه السلام] به زمین فرود آمدند. آنان هنگامی که نازل شدند، دیدند حسین [ علیه السلام] کشته شده است، از این رو، ژولیده و غبارآلود در نزد قبر آن حضرت، اقامت کردند و همچنان هستند تا این که قائم، قیام کند و آنان از یاوران و سپاه آن حضرت خواهند بود و شعارشان یا لثارات الحسین است » .

به راستی، چه ارتباطی میان این دو کوکب درخشان آسمان ولایت - که ملک و ملکوت، عرش و فرش همه از یگانگی آن دو سخن می گویند - وجود دارد. هر کجا حسین علیه السلام است، مهدی (عج) نیز هست و هر کجا مهدی (عج) است، حسین علیه السلام نیز می باشد. ذکر و نام آن یکی، با یاد و نام دیگری قرین و عجین است. از امام زمان (عج) ; سید الشهدا علیه السلام را می طلبند و از سید الشهداء امام زمان را.

*16. حضرت مهدی (عج) ویرانگر مساجد چهار گانه امام عصر (عج)

از بین برنده و محو کننده تمام آثار شرک و نفاق است; از این رو عاشقان هر صبح آدینه، زمزمه «این هادم ابنیة الشرک و النفاق » را سر می دهند و منتظرند تا حضرت ظهور کند و کاخ ظلم و ستم، استبداد و بناهای نفاق را نابود سازد. به همین جهت او مساجدی را که به شکرانه کشتن امام حسین علیه السلام بنا شده است، ویران خواهد کرد. امام محمد باقر علیه السلام درباره این مساجد می فرماید: «در کوفه به دلیل شادی از کشتن، حسین علیه السلام، چهار مسجد ساخته شد: مسجد اشعث، جریر، سماک و شبث بن ربعی » (41)

ابو بصیر می گوید: امام محمد باقر علیه السلام فرمود: «هنگامی که قائم ما قیام کند، چهار مسجد را در کوفه ویران می سازد...» . (42) این مساجد اگر چه هم اکنون موجود نیست; ولی ممکن است بعدها گروهی از روی دشمنی با اهل بیت علیه السلام، آنها را دوباره بسازند. (43)

* همراه ادعیه و زیارات با بررسی «ادعیه و زیارات»

مربوط به سید الشهدا علیه السلام و امام عصر (عج) به ارتباط وثیق و تنگاتنگ میان این دو نور پاک پی می بریم; چرا که هر دو در ماه شعبان به دنیا آمده اند و در روز تولد حسین علیه السلام باید به یاد مهدی (عج)، بود و در روز تولد مهدی (عج)، باید حسین علیه السلام را یاد کرد. در دعای هر یک، باید جملاتی را زیر لب زمزمه نمود که یاد دیگری را در دل زنده می کند.

در این قسمت، نمونه هایی چند از این حقیقت اشاره می شود: 1. یاد حضرت مهدی (عج)، در میلاد امام حسین علیه السلام شیعیان و شیفتگان مذهب جعفری، در روز میلاد سالار شهیدان (سوم شعبان)، یاد فرزندان آن حضرت را نیز در دل ها تازه تر می کنند.

در توقیع مبارک حضرت امام حسن عسکری علیه السلام برای قاسم بن علاء همدانی آمده است: در روز تولد امام حسین علیه السلام این دعا را بخوان: «اللهم انی اسئلک بحق المولود فی هذا الیوم الموعود بشهادته قبل استهلاله و ولادته بکته السماء و من فیها و الارض و من علیها... المعوض من قتله ان الائمة من نسله و الشفاء فی تربته و الفوز معه فی اوبته و الاوصیاء من عترته بعد قائمهم و غیبته; (44) خداوندا! من تو را به مقام مولود این روز می خوانم. او پیش از آن که به دنیا چشم بگشاید و قبل از آن که تولد یابد، وعده و خبر شهادتش داده شد. آسمان و هر کس در آن بود و زمین و هر کس بر روی آن بود، بر او گریه کرد... .

او که در عوض شهادت او، ائمه از نسل او شدند و شفا در تربت او قرار داده شد، فوز و رستگاری با او، در روز رجوع و بازگشت او و بازگشت اوصیاء از خاندان او، بعد از قائم آنان و سپری شدن غیبت او می باشد» . و در لوحی که به نام مقدس فاطمه علیها السلام معروف است (45) ، ارتباط محکم و راستینی بین امام حسین علیه السلام و حضرت حجت (عج) وجود دارد.

این لوح به مناسبت تولد امام حسین علیه السلام توسط جبرئیل امین به رسم چشم روشنی از طرف خداوند متعال به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هدیه شد. رسول اکرم صلی الله علیه و آله آن را مطالعه می کنند و می فرمایند: «سزاوار نیست که این چشم روشنی به شخصی غیر از فاطمه زهرا علیها السلام سپرده شود. نکته مهم آن، زمان فرستادن (تولد امام حسین) و محتویات و مطالب آن (یاد مهدی علیه السلام) است. وقتی به نام مقدس امام حسین علیه السلام می رسد، می فرماید: «... جعلت کلمتی التامة معه و حجتی البالغة عنده...; کلمه تامه و حجت بالغه خود (امام زمان) را با حسین و نزد او قرار دادم » . (46)

2. یاد حسین علیه السلام، در میلاد امام زمان (عج) یکی از شب های با عظمت سال، شب تولد یوسف زهرا علیها السلام است که در روایت، افضل شب های سال بعد از شب قدر شمرده شده، و در آن احیاء و شب زنده داری توصیه شده است. عاشقان حضرت در آن شب، یاد حضرت اباعبدالله علیه السلام را در دل های خود احیاء می کنند و با زیارت عاشورا جان خود را صفا می بخشند، چرا که شب امام عصر (عج) ، شب زیارتی مخصوص سالار شهیدان فرزند فاطمه زهرا علیها السلام است.

محدث بزرگوار، شیخ عباس قمی (ره) در «مفاتیح الجنان » می نویسد: با فضیلت ترین اعمال شب نیمه شعبان - که باعث آمرزش گناهان است - زیارت امام حسین علیه السلام می باشد. هر که می خواهد، روح 124 هزار پیامبر با او مصافحه کند، امام حسین علیه السلام را زیارت کند. اقل زیارت آن حضرت آن است که به بالای بامی رود و به سمت راست و چپ نگاه کند، سپس سر به جانب آسمان بلند کند و حضرت را با این کلمات زیارت کند: «السلام علیک یا اباعبدالله، السلام علیک و رحمة الله و برکاته »

(47) در قسمت «زیارات » نیز می نویسد: احادیث بسیاری در فضیلت زیارت امام حسین علیه السلام در نیمه شعبان وارد شده است. و بس است در این باب آنچه که به چندین سند معتبر از حضرت امام زین العابدین علیه السلام و امام جعفر صادق علیه السلام وارد شده که: هر که بخواهد با او 124 هزار پیامبر، مصافحه کنند، زیارت کند قبر ابی عبدالله الحسین علیه السلام را در نیمه شعبان. به درستی که ملائکه و ارواح پیامبران، رخصت می طلبند و به زیارت آن حضرت می آیند.

پس خوشا به حال آن که مصافحه کند با ایشان، و ایشان مصافحه کنند با او. پنج پیامبر اولوالعزم (نوح، ابراهیم، موسی، عیسی علیهم السلام و محمد صلی الله علیه و آله) نیز با ایشان اند. 3. شب قدر و یاد امام حسین علیه السلام شب قدر، شب امام زمان علیه السلام است. وملائکه و روح بر آن حضرت نازل شده، تقدیر امور رادر اختیار او می گذارند. پیشوایان معصوم علیهم السلام در تفسیر سوره قدر فرموده اند: فرشتگان در این شب، مقدرات یک سال را نزد ولی مطلق زمان آورده، بر او عرضه و تسلیم می کنند. (48) در چنین شبی - که به حجت بن الحسن العسکری علیه السلام تعلق دارد - یاد جدبزرگوارش در دل ها زنده می شود; چرا که یکی از اعمال مستحبی شب قدر، زیارت امام حسین علیه السلام است.

شیخ عباس قمی (ره) می نویسد: «بدان که احادیث در فضیلت زیارت امام حسین علیه السلام در ماه مبارک رمضان - خصوصا شب اول و نیمه و آخر آن و به خصوص شب قدر - بسیار است. از حضرت امام محمد تقی علیه السلام منقول است که هر که زیارت کند، امام حسین علیه السلام را در شب بیست و سوم ماه رمضان - و آن شبی است که امید است شب قدر باشد و در آن شب هر امر محکمی جدا و مقدر می شود - مصافحه کند با او روح 124 هزار ملک و پیغمبر که همه رخصت می طلبند از خداوند در زیارت آن حضرت در این شب.

از حضرت صادق علیه السلام مروی است: چون شب قدر می شود، منادی از آسمان هفتم از بطن عرش ندا می کند که حق تعالی هر کسی را که به زیارت قبر حسین علیه السلام آمده، آمرزید. و در روایت دیگر است که هر که شب قدر نزد قبر آن حضرت باشد و دو رکعت نماز بگزارد، نزد آن حضرت یا آنچه که میسر شود و از حق تعالی بهشت و پناه از آتش را بخواهد; خداوند به او بهشت و پناه از آتش را عطا فرماید. و ابن قولویه از حضرت صادق علیه السلام روایت کرده که هر که زیارت کند قبر امام حسین علیه السلام را در ماه رمضان و در راه زیارت بمیرد، حسابی نخواهد داشت و به او بگویند که بدون خوف و بیم داخل بهشت شو» . (49)

4. دعای ندبه و یاد امام حسین علیه السلام یکی از دعاهای بسیار مهم و با ارزش در میان شیعه، دعای «ندبه » است که عاشقان حضرت ولی عصر (عج) هر صبح جمعه دور هم گرد آمده و با خواندن آن، با حضرتش تجدید عهد و پیمان می کنند این دعا سندی صحیح دارد و بخش عمده و چشمگیر آن، التجاء به مهدی موعود و تاسف از غیبت و دردمندی از فراق آن بزرگوار است و بخش هایی از این دعاء، مربوط به جد بزرگوار امام زمان (عج) سالار شهیدان است; مانند: «این الحسن؟ این الحسین؟ این ابناء الحسین; حسن علیه السلام کجا است؟ حسین علیه السلام چه شد؟ فرزندان حسین کجایند و چه شدند؟» .

قسمت دیگری از این دعای شریف «این الطالب بدم المقتول بکربلا؟ ; کجاست آن طالب خون شهید کربلا؟» که از حساسیت فوق العاده ای برخوردار است. ندبه کنندگان مهدی (عج)، منتظران منتقم آل محمدند تا تقاص خون به ناحق ریخته فرزند فاطمه علیها السلام را بگیرد و موجب شادی و بهجت قلب نازنین رسول خدا صلی الله علیه و آله شود. آری صبح جمعه و دعای سوزان ندبه، در فراق امام زمان و یاد سید الشهدا علیه السلام است. و چه بسا همین یاد امام حسین علیه السلام در صدق و صفای این دعا، اثری ژرف به جای نهد.

5. زیارت عاشورا و یاد مهدی (عج) «زیارت عاشورا» ، که از سوی امام محمد باقر علیه السلام، به شیعیان و شیفتگان تعلیم داده شده است مضامین والایی دارد. در یکی از قسمت های زیارت چنین آمده است: «ان یرزقنی طلب ثارک مع امام منصور من اهل بیت محمد صلی الله علیه و آله; همانا از خداوند می خواهم خون خواهی تو را در کنار امام یاری شده از خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله روزیم گرداند» .

زائر در این فقره، مشارکت در خون خواهی امام حسین علیه السلام به وسیله امام زمان علیه السلام را طلب می کند، چرا که مقصود از امام منصور، دوازدهمین پیشوای شیعیان حضرت ولی عصر (عج) می باشد و علت این که او را منصور نامیده اند، این است که ایشان در طلب خون جدشان یاری می شوند. امام محمد باقر علیه السلام در شرح آیه شریفه «و من قتل مظلوما» فرمودند: «سمی المهدی المنصور کما سمی احمد محمدا و کما سمی عیسی المسیح; مهدی [عج]، منصور نامیده شد، همان طوری که احمد، به محمد [ص] و عیسی به مسیح [ع] نامیده شد».

(50) محمد بن مسلم می گوید: شنیدم اباجعفر فرمود: «قائم ما منصور به رعب و مؤید به نصر است..» . (51) 6. روز عاشورا و یاد حضرت مهدی (عج) جلوه ای دیگر از ارتباط دو فرزند زهرا علیها السلام، روز عاشورا است، که دل عزاداران باید به عشق ولی عصر بتپد و ذکر قیام اباعبدالله، با یاد امام زمان (عج)، توام باشد. صالح بن عقبه از پدرش نقل می کند: امام محمد باقر علیه السلام فرمود: «هر کس حسین بن علی علیهم السلام را در روز دهم محرم زیارت کند تا آن که نزد قبر آن حضرت گریان شود، خداوند - تبارک و تعالی - ثواب دو هزار حج و دو هزار عمره و دو هزار جهاد به او عطا کند که ثواب آن ها، مثل ثواب کسی است که درخدمت رسول خدا صلی الله علیه و آله و ائمه طاهرین علیه السلام حج و عمره و جهاد کرده باشد.

راوی می‌گوید: عرض کردم: فدایت شوم، کسی که در شهرهای دور باشد و ممکن نباشد که در مثل این روز به سوی قبر آن حضرت رود، آیا برای او ثوابی است؟ امام علیه السلام فرمود: هرگاه چنین باشد به سوی صحرا یا بربلندی بام خانه خود رود و به سوی حضرت اشاره کند و سلام دهد و در نفرین بر قاتلان وی جدیت نماید و بعد از آن دو رکعت نماز بخواند. این کار را در اوایل روز انجام دهد و خود بر امام حسین علیه السلام بگرید و کسانی را که در خانه اش هستند، نیز به گریه بر آن حضرت وا دارد. و یکدیگر را به این که در شهادت امام حسین علیه السلام مصیبت زده شده اند، تعزیت گویند.

و هرگاه چنین کنند، همه آن ثواب ها را برای آنان ضامنم. گفتم: یکدیگر را چگونه تعزیت بگویند ؟ حضرت فرمودند بگویند: «اعظم الله اجورنا بمصابنا بالحسین علیه السلام و جعلنا و ایاکم من الطالبین بثاره مع ولیه الامام المهدی من آل محمد علیهم السلام; خداوند اجر ما و شما را در مصیبت حسین علیه السلام بزرگ گرداند و ما و شما را از کسانی قرار دهد که به همراه ولی امام حسین، امام مهدی [عج] از آل محمد علیهم السلام طلب خون آن حضرت کرده و به خون خواهی او برخیزیم » .

(52) 7. شعار سپاه حضرت مهدی (عج) در شعارهای لشکر آن حضرت - که برگرفته از شعور عمیق آنان است - به روشنی می توان یاد و خاطره امام حسین علیه السلام را مشاهده کرد. در یکی از «زیارات جامعه » در قسمت سلام به حضرت مهدی (عج) آمده است: «السلام علی الامام الغائب عن الابصار و الحاضر فی الامصار و الغائب عن العیون و الحاضر فی الافکار، بقیة الاخیار، وارث ذی الفقار، الذی یظهر فی بیت الله الحرام ذی الاستار و ینادی بشعار یا لثارات الحسین، انا الطالب بالاوتار، انا قاصم کل جبار; (53)

سلام و درود بر امامی که از دیده ها پنهان است و در شهرها حاضر; آن که از دیده ها، نهان است و در دلها حاضر; باقی مانده اخیار و خوبان; و وارث شمشیر ذوالفقار; آن بزرگواری که در بیت الله الحرام - که دارای پرده ها است - ظاهر می شود و به شعار «یا لثارات الحسین » ندا می کند و می فرماید: منم مطالبه کننده خون های به ناحق ریخته; منم شکننده هر ستمگر جفا پیشه » .

و یاران حضرت مهدی (عج) نیز به پیروی از امامشان، شعار یا لثارات الحسین سر می دهند. محدث بزرگ مرحوم حاجی نوری (ره) از کتاب غیبت فضل بن شاذان نقل کرده: «ان شعار اصحاب المهدی (عج) یا لثارات الحسین علیه السلام; به درستی که شعار یاوران مهدی (عج) یا لثارات الحسین است » . (54) امام صادق علیه السلام هم می فرماید: «شعار یاران حضرت مهدی یا لثارات الحسین (ای خونخواهان حسین علیه السلام) است » .

(55) چهار: همراه با تشرفات 1. حضرت مهدی (عج) و گریه بر امام حسین علیه السلام سید بحر العلوم (ره) روزی به قصد تشرف به سامرا تنها به راه افتاد. در بین راه درباره این مساله که «گریه بر امام حسین علیه السلام گناهان را می آمرزد» فکر می کرد. همان وقت متوجه شد که شخص عربی، سوار بر اسب به او رسید و سلام کرد. بعد در لحظه ای پرسید: جناب سید! درباره چه چیز به فکر فرو رفته ای؟ و در چه اندیشه ای؟ اگر مساله علمی است مطرح کنید، شاید من پاسخش را بدانم.

سید بحرالعلوم فرمود: در این باره فکر می کنم که چطور می شود، خدای تعالی این همه ثواب به زائران و گریه کنندگان بر حضرت سیدالشهدا علیه السلام می دهد; مثلا در هر قدمی که در راه زیارت بر می دارد، ثواب یک حج و یک عمره در نامه عملش نوشته می شود و برای یک قطره اشکی تمام گناهان صغیره و کبیره اش آمرزیده می شود؟ آن سوار عرب فرمود: تعجب نکن! من برای شما مثالی می آورم تا مشکل حل شود. سلطانی به همراه درباریان خود به شکار می رفت. در شکارگاه از همراهیانش دور افتاد و به سختی فوق العاده ای افتاد و بسیار گرسنه شد.

خیمه ای را دید و وارد آن جا شد. در آن سیاه چادر، پیرزنی را با پسرش دید. آنان در گوشه خیمه بز شیرده ای داشتند، و از راه مصرف شیر این بز، زندگی خود را می گذراندند. وقتی سلطان وارد شد، او را نشناختند; ولی برای پذیرایی از مهمان، آن بز را سر بریده و کباب کردند; زیرا چیز دیگری برای پذیرایی نداشتند.

سلطان شب را همان جا خوابید و روز بعد، از ایشان جدا شد و خود را به درباریان رسانید و جریان را برای اطرافیان نقل کرد. در نهایت از ایشان سؤال کرد: اگر بخواهم پاداش مهمان نوازی پیرزن و فرزندش را داده باشم، چه عملی باید انجام بدهم؟ یکی از حاضران گفت: به او صد گوسفند بدهید. و دیگری که از وزیران بود، گفت: صد گوسفند و صد اشرفی بدهید. یکی دیگر گفت: فلان مزرعه را به ایشان بدهید. سلطان گفت: هر چه بدهم کم است; زیرا اگر سلطنت و تاج و تختم را هم بدهم، آن وقت مقابله به مثل کرده ام; چون آنان هر چه را که داشتند به من دادند.

من هم باید هر چه را که دارم، به ایشان بدهم تا مقابله به مثل شود. بعد سوار عرب پرسید فرمود: حالا جناب بحرالعلوم، حضرت سیدالشهدا علیه السلام، هر چه از مال و منال، اهل و عیال، پسر و برادر، دختر و خواهر و سر و پیکر داشت، همه را در راه خدا داد، پس اگر خداوند به زائران و گریه کنندگان، آن همه اجر و ثواب بدهد، نباید تعجب کرد; چون خدا - که خدائیش را نمی تواند به سیدالشهدا علیه السلام بدهد - پس هر کاری که می تواند، انجام می دهد; یعنی، با صرف نظر از مقامات عالی خودش، به زائران و گریه کنندگان آن حضرت، درجاتی عنایت می کند.

در عین حال اینها را جزای کامل برای فداکاری آن حضرت نمی داند. چون شخص عرب این مطالب رافرمود، از نظر سید بحر العلوم غایب شد. (56) 2. حضرت مهدی (عج) و عزاداری امام حسین علیه السلام یکی از ویژگی های بارز و از خصایص برجسته علامه بحر العلوم (ره)، ارادت وصف ناپذیر و شور و عشق خالصانه او به سالار شهیدان و ارج نهادن به سوگواری برای آن حضرت و بزرگداشت روزهای جاودانه تاسوعا و عاشورا بود.

در این رابطه، علامه بحر العلوم، حضرت ولی عصر (عج) را نیز در صف عزاداران می بیند که قضیه از این قرار است: روز عاشورایی بود و موج سوگواران از هر سو، به سوی کربلا در حرکت بود. علامه بحرالعلوم (ره) نیز به همراه گروهی از طلاب، به استقبال عزاداران و سینه زنان حرکت کردند. در فاصله نه چندان دوری از کربلا، محلی به نام «طویرج » هست که دسته سینه زنی آنان و سبک سوگواریشان مشهور بود.

هنگامی که علامه و همراهانش به آنان رسیدند، ناگهان علامه با آن کهولت سن و موقعیت اجتماعی و علمی، لباس خویش را به کناری نهاده، و سینه خویش را گشود و در صف سینه زنان، با شوری وصف ناپذیر به سینه زدن پرداخت. علما و طلاب که همراه او جهت استقبال سوگواران و دسته های عزاداری آمده بودند، هر چه تلاش کردند تا مانع کار او شوند و از شور و احساسات گرم و عارفانه او بکاهند، نه تنها موفق نشدند; بلکه گروهی از آنان، چنان تحت تاثیر او قرار گرفتند که به او پیوستند و گروهی دیگر نیز برای حفظ او - که مبادا بر اثر موج جمعیت زیر دست و پا بیفتد و دچار ناراحتی و صدمه شود - به مراقبت از او پرداختند. سرانجام مراسم پرشور سوگواری و سینه زنی پایان یافت و آن سید بزرگوار، لباس خود را پوشیده، به خانه بازگشت.

یکی از خواص، از او پرسید: چه رویدادی پیش آمد که شما چنان دچار احساسات پاک و خالصانه شدید که آن گونه سر از پا نشناخته، لباس از تن در آوردید و به سینه زنان پیوستید؟ آن مرحوم در پاسخ گفت: حقیقت آن است که با رسیدن به دسته سوگواران و سینه زنان، به ناگاه چشمم به محبوب دل ها، کعبه مقصود و قبله موعود، امام عصر علیه السلام افتاد و دیدم آن گرامی مرد عصرها و نسل ها، با سر و پای برهنه در میان انبوه سینه زنان، در سوگ پدر والایش حسین علیه السلام با چشمانی اشک بار به سر و سینه می زند.

به همین جهت آن منظره مرا به حالی انداخت که قرارم از کف رفت و سر از پا نشناخته، وارد صف سوگواران و سینه زنان شدم ودر برابر کعبه مقصود و قبله موعود، به سوگواری پرداختم. (57) 3. حضرت مهدی (عج) و زیارت امام حسین علیه السلام حاج علی بغدادی می گوید: [در تشرف خود] به حضرت صاحب الامر علیه السلام عرض کردم: ای سرور ما! مساله ای دارم؟ فرمود: بپرس.

گفتم: روضه خوان های امام حسین علیه السلام، می خوانند که سلیمان اعمش، نزد شخصی آمد و از زیارت حضرت سیدالشهدا علیه السلام پرسید، آن شخص گفت: بدعت است. شب آن شخص در عالم رؤیا، هودجی را میان زمین و آسمان دید، سؤال کرد: در آن هودج کیست؟ گفتند: فاطمه زهرا و خدیجه کبری علیهما السلام. گفت: به کجا می روند؟ گفتند: امشب (شب جمعه)، برای زیارت امام حسین علیه السلام می روند. همچنین دید رقعه هایی از هودج می ریزد ودر آنها نوشته است: «امان من النار; لزوار الحسین فی لیلة الجمعة امان من النار یوم القیامة; این برگ امانی است در روز قیامت برای زوار امام حسین علیه السلام در شب های جمعه ». آیا این حدیث، صحیح است؟ فرمودند: آری! راست و درست است.

گفتم: سیدنا! صحیح است که می گویند: هر کس امام حسین علیه السلام را در شب جمعه زیارت کند، این زیارت برگ امان از آتش است؟ فرمود: آری والله; و اشک از چشمانش جاری شد و گریست... (58) 4. حضرت مهدی (عج)، در سوگ امام حسین علیه السلام شیخ جلیل حاج ملا سلطان علی روضه خوان تبریزی - که از جمله عباد و زهاد بود - نقل می کند.

در عالم رؤیا به حضور حضرت بقیة الله - ارواحنا فداه - مشرف شده، خدمت ایشان عرض کردم: مولای من! آنچه در زیارت ناحیه مقدسه ذکر شده که می فرمایید: «فلاندبنک صباحا و مساء و لابکین علیک بدل الدموع دما» (59) صحیح است؟ فرمود: بلی صحیح است. عرض کردم: آن مصیبتی که در آن به جای اشک خون گریه می کنید، کدام است؟ آیا مصیبت حضرت علی اکبراست؟ فرمود: نه، اگر علی اکبر زنده بود، در این مصیبت او هم خون گریه می کرد. گفتم: آیا مصیبت حضرت عباس است؟ فرمود: نه، اگر عباس در حیات بود، او هم در این مصیبت خون گریه می کرد. عرض کردم: لابد مصیبت حضرت سیدالشهداء علیه السلام است.

فرمودند: نه، اگر حضرت سیدالشهداء علیه السلام هم در حیات بود، در این مصیبت خون گریه می کرد. عرض کردم: پس این کدام مصیبت است که من نمی دانم؟ فرمودند: آن مصیبت، مصیبت اسیری زینب است » . (60) 5. عنایت حضرت مهدی (عج) به مجالس ذکر امام حسین علیه السلام از آن جایی که امام زمان علیه السلام صاحب عزای واقعی است، بدون تردید به مجالسی که برای جد بزرگوارش علیه السلام برگزار می شود، عنایت و توجه ویژه ای دارد.

خطیب بزرگ شیعه، مرحوم شیخ عبدالزهراء کعبی (ره) می گوید: یک روز بعد از ظهر وارد صحن مطهر امام حسین علیه السلام شدم، شخصی در مقابل یکی از حجره های صحن شریف - که کتاب های مذهبی می فروخت و ما با من سابقه آشنایی داشت. مرا دید و گفت: کتاب کوچکی دارم که به نظرم برای شما خوب باشد و در آن اشعاری بسیار زیبا دارد. قیمت آن هم این است که یک بار آن را برایم بخوانی. کتاب را گرفتم. خیلی کتاب مفید و سودمندی بود; زیرا اشعار قصیده ابن عرندس حلی - که مدت ها دنبال آن می گشتم - در آن بود.

در یکی از رواق ها نشسته، به خواندن آن اشعار برای کتاب فروش مشغول شدم و هر دو اشک می ریختیم که ناگهان سیدی از بزرگان عرب را دیدم که در برابرم ایستاده به اشعارم گوش می دهد و گریه می کند. چون به این بیت رسیدم: ایقتل ظمآنا حسین بکربلا و فی کل عضو من انامله بحر گریه آن بزرگوار شدید شد، رو به ضریح امام حسین علیه السلام کرد; این بیت را تکرار می نمود و همچون زن جوان مرده می گریست. همین که اشعار را به پایان رساندم، دیگر آن بزرگوار را ندیدم.

برای دیدن ایشان، از صحن خارج شدم تا شاید او را بیابم; ولی ایشان را ندیدم. به هر کجا رو نمودم، اثری نیافتم; گویا از برابر چشمم غایب شده است. به یقین دانستم که حضرت حجت و امام منتظر علیه السلام بوده است. (61) علامه امینی (ره) در الغدیر (62) می گوید: در میان اصحاب ما مشهور است که در هر مجلسی قصیده ابن عرندس خوانده شود، موجب تشریف فرمایی حضرت بقیة الله - روحی له الفداه - به آن مجلس می شود.

ما برای تیمن و تبرک چند بیت این قصیده را ذکر می نماییم. ایقتل ظمآنا حسین بکربلا و فی کل عضو من انامله بحر و والده الساقی علی الحوض فی غد و فاطمه ماء الفرات لها مهر فوالهف نفسی للحسین و ما جنی علیه غداة الطف فی حربه الشمر 6. سفارش حضرت مهدی (عج) به زیارت عاشورا محدث نوری (ره) حکایت سید رشتی را چنین نقل می کند که حضرت به سید دستور خواندن نافله (خصوصا نافله شب)، زیارت جامعه و زیارت عاشورا را می دهد و بعد از آن می فرماید: شما چرا نافله نمی خوانید؟ نافله نافله، نافله! شما چرا عاشورا نمی خوانید؟ عاشورا، عاشورا، عاشورا!

و بعد فرمود: شما چرا جامعه نمی خوانید؟ جامعه، جامعه، جامعه! (63) «خاتمه » دولت حضرت مهدی (عج) و رجعت امام حسین علیه السلام «رجعت » مساله ای است که در زمان ظهور نمود پیدا می کند و حضرت ولی عصر علیه السلام صاحب رجعت است. اولین امامی که در دولت کریمه رجعت می کند، امام حسین علیه السلام است و بعداز امام زمان، حضرت سید الشهدا علیه السلام، حاکم و امام حکومت می باشد.

1. رجعت امام حسین علیه السلام بعد از حضرت حجت علیه السلام اولین شخصی که رجعت می کند و بر سراسر گیتی حکومت می کند، امام حسین علیه السلام است و در این قسمت به پاره ای از روایات در این باره، اشاره می شود: 1. امام صادق علیه السلام فرمود: «اولین کسی که زمین بر رویش شکافته می شود و به دنیا بر می گردد، حسین بن علی است » .

(64) آن حضرت هم چنین فرمود: اولین کسانی که به دنیا بر می گردند، حسین بن علی علیه السلام و یارانش و یزید بن معاویه و یارانش هستند که همه آنها را از اول تا آخر می کشد» . سپس امام صادق علیه السلام این آیه شریفه را تلاوت فرمود: «ثم رددنالکم الکرة علیهم و امددناکم باموال و بنین و جعلناکم اکثر نفیرا; (65) پس شما را بار دیگر بر آنها مسلط کنیم و با مال و فرزندان یاری رسانیم و تعدادتان را افزون تر کنیم » .

(66) و امام محمد باقر علیه السلام می فرمایند: امام حسین علیه السلام شب عاشورا به اصحابش فرمود: «... فابشروا بالجنة، فوالله انما نمکث ماشاء الله تعالی بعد ما یجری علینا، ثم یخرجنا الله و ایاکم حین یظهر قائمنا فینتقم من الظالمین، و انا و انتم نشاهدهم فی السلاسل و الاغلال و انواع العذاب و النکال...; بشارت باد شما را به بهشت، به خدا قسم که بعد از آنچه بر ما جاری شود، مکث خواهیم کرد آن قدر که خدای تعالی خواسته باشد، پس بیرون می آورد ما و شما را در آن هنگامی که قائم ما ظاهر شود، پس انتقام خواهد کشید از ظالمان، و ما و شما مشاهده خواهیم کرد ایشان را در سلاسل و اغلال و گرفتار به انواع عذاب و نکال..» .

(67) و امام حسین علیه السلام در روز عاشورا، دوباره از «رجعت » خود سخن گفته، می فرماید: «من اولین کسی خواهم بود که زمین شکافته می شود و رجعت می کنم » . (68) و در زیارت حضرت ابوالفضل علیه السلام می خوانیم: «جئتک یابن امیرالمؤمنین وافدا الیکم و قلبی مسلم لکم... فمعکم معکم لامع عدوکم انی بکم و بایابکم من المؤمنین و بمن خالفکم و قتلکم من الکافرین; ای پسر امیرمؤمنان! من به محضر شما شرفیاب شدم; در حالی که دلم تسلیم شما و یاریم آماده برای شما است...

من با شمایم، با شمایم، نه با دشمنان شما. من نسبت به شما و بازگشت شما از ایمان آورندگان و نسبت به آنان که شما را کشتند، از کافرانم » . (69) 2. امام حسین علیه السلام در سوگ حضرت مهدی (عج) بر اساس روایاتی که درباره رجعت وارد شده، امام حسین علیه السلام در اواخر حکومت ولی عصر، با اصحاب باوفایش رجعت می کند و برای همه مردمان معرفی می شود، تا کسی در مورد آن حضرت دچار تردید نگردد. هنگامی که همه مردم او را شناختند، اجل حضرت بقیة الله فرا رسیده، چشم از جهان فرو می بندد. آن گاه امام حسین علیه السلام متصدی و متولی امر غسل، کفن، حنوط و دفن ایشان می گردد.

امام صادق علیه السلام درباره آیه شریفه «ثم رددنا لکم الکرة علیهم » (70) می فرماید: «مقصود زنده شدن دوباره امام حسین علیه السلام و هفتاد تن از اصحابش در عصر امام زمان است; در حالی که کلاه خودهایی طلایی بر سر دارند و به مردم، رجعت و زنده شدن دوباره حضرت حسین علیه السلام را اطلاع می دهند تا مؤمنان به شک و شبهه نیفتند» . این در حالی است که حضرت حجت در میان مردم است; چون معرفت و ایمان به حضرتش در دل های مردم استقرار یافت، مرگ او فرا می رسد. پس امام حسین علیه السلام متولی غسل، کفن، حنوط و دفن ایشان می شود و هرگزغیر از وصی، وصی را تجهیز و خاک سپاری نمی کند» .

(71) امام صادق علیه السلام می فرماید: «حسین علیه السلام با اصحابش می آیند و هفتاد پیامبر آنان را همراهی می کنند; چنان که همراه موسی علیه السلام هفتاد نفر فرستاده شدند. آن گاه حضرت قائم علیه السلام انگشتر را به وی می سپارد و امام حسین علیه السلام غسل و کفن، حنوط و دفن حضرت قائم را بر عهده می گیرد» .

(72) «اللهم بحق الحسین اشف صدر الحسین بظهور الحجة » پی نوشت ها: 1) کمال الدین، ج 2، ص 420. 2) تفسیر فرات کوفی، ص 212. 3) سوره اسراء، آیه 33. 4) تفسیر عیاشی ج 2، ص 290: «عن سلام بن المستنیر عن ابی جعفر علیه السلام فی قوله: «و من قتل مظلوما فقد جعلنا لولیه سلطانا فلا یسرف فی القتل انه کان منصورا» قال: هو الحسین بن علی علیه السلام قتل مظلوما و نحن اولیاؤه، و القائم منا اذا قام طلب بثار الحسین، فیقتل حتی یقال قد اسرف فی القتل، و قال: المقتول الحسین علیه السلام و ولیه القائم، و الاسراف فی القتل ان یقتل غیر قاتله انه کان منصورا، فانه لا یذهب من الدنیا حتی ینتصر برجل من آل رسول الله صلی الله علیه و آله یملا الارض قسطا و عدلا کما ملئت جورا و ظلما» .

(البرهان، ج 2، ص 419; البحار، ج 10، ص 150; اثبات الهداة، ج 7 ، ص 102) 5) ینابیع المودة، ص 590. 6) یادمهدی، محمدخادمی شیرازی، ص 16 و ص 132. 7) منتخب الاثر، آیة الله صافی گلپایگانی، ص 254. 8) کمال الدین، ج 1، ص 317; اثبات الهداة، ج 6، ص 397; بحارالانوارج 51، ص 134. 9) کفایة الاثر، ص 167. 10) کنوز الحقائق، (چاپ شده در حاشیه جامع الصغیر) ج 1، ص 161. (به نقل از مهدی موعود) . ج 1، ص 161. 11) البرهان، ص 94 (به نقل المهدی علی لسان الحسین، صابری همدانی، ص 12، ح 15) . 12) کمال الدین، ج 1، ص 318; اثبات الهداة، ج 6، ص 397; بحارالانوار، ج 51، ص 133 . 13) النجم الثاقب، ص 78. 14) بحار الانوار، ج 51، ص 37. 15) بحارالانوار، ج 101، ص 239، ح 38. 16) خلاصه قسمت دهم مقاله آیة الله کریمی جهرمی، در مجله جان جهان. 17) دلائل الامامة، طبری، ص 239. 18) امالی شیخ طوسی، ج 2، ص 233. 19) کمال الدین، ج 1، ص 317; اثبات الهداة، ج 6، ص 397; عقد الدرر، ص 134. 20) کمال الدین، ج 1، ص 317; عیون الاخبار، ج 1، ص 18; بحارالانوار، ج 51، ص 133. 21) کمال الدین، 1، ص 317; عیون الاخبار، ج 1، ص 18; بحار الانوار، ج 51، ص 133. 22) کمال الدین، ج 1، ص 317. 23) عقد الدرر، ص 111; البرهان، ص 113. 24) برای توضیحات این علایم، ر.ک: غیبت نعمانی، باب 14، ص 247 و 257 و 383; غیبت طوسی، ص 265 و 274 و 280; بحار الانوار، ج 52، ص 181 و 186 و 237 و 239 و 278; اثبات الهداة، ج 7، ص 398 و 424 و سیمای آفتاب ص 276. 25) البرهان، ص 115 (اذا هدم حائط مسجد الکوفه ممایلی دار عبدالله بن مسعود...) .

26) البرهان، ص 109 (اذا رایتم علامة من السماء نارا عظیمة...) ; عقد الدرر، ص 106. 27) گفتنی است که این زیارت منتسب به امام عصر علیه السلام است; ولی در انتساب آن به حضرت - تردیدهای جدی وجود دارد. (ر.ک: بحار الانوار، ج 98، ص 320.) 28) یاد مهدی، ص 199. 29) بحار الانوار، ج 51، ص 148. 30) چشم اندازی به حکومت مهدی (عج)، نجم الدین طبسی، ص 63. 31) غیبة طوسی، ص 274; کشف الغمه، ج 3، ص 252; بحار الانوار، ج 52، ص 290. 32) غیبة طوسی، ص 274; بحارالانوار، ج 52، ص 290. 33) قصص الانبیاء، راوندی ، ص 80; بحارالانوار، ج 52، ص 225; چشم انداز، ص 170. 34)

بحارالانوار، ج 52، ص 385; غیبة طوسی، ص 275 بااندکی تفاوت; چشم انداز، ص 170. 35) کامل الزیارات، ص 30; مستدرک الوسائل، ج 3، ص 416; چشم انداز، ص 170. 36) کافی، ج 3، ص 415; ارشاد، ص 362; التهذیب، ج 3، ص 253; غیبة طوسی، ص 283; وسائل الشیعه، ج 3، ص 532; بحارالانوار، ج 52، ص 331. 37) مناقب ابن شهر آشوب، ج 4، ص 85; بحارالانوار، ج 45، ص 299; چشم انداز، ص 148. 38) علل الشرایع، ج 1، ص 219; عیون اخبار الرضا (ع)، ج 1، ص 273; بحارالانوار، ج 52، ص 313; اثبات الهداة، ج 3، ص 455; چشم انداز، ص 154. 39) معالی السبطین، ج 1، ص 208; ریاض القدس، ج 1، ص 263; سحاب رحمت، ص 342. 40) امالی صدوق، مجلس 27; بحار الانوار، ج 44 ص 285; مجله جان جهان، ص 35. 41) بحار الانوار، ج 45، ص 189.

42) من لایحضره الفقیه، ج 1، ص 53 و 232; بحارالانوار، ج 52، ص 333; اثبات الهداة ج 3، ص 517، 566; الشیعه و الرجعة، ج 2، ص 400; ارشاد، ص 365; روضة الواعظین، ج 2، ص 246; چشم انداز، ص 157. 43) مهدی موعود (عج)، ص 941; چشم انداز، ص 157. 44) مصباح المتهجد، الیوم الثالث یوم ولد فیه الحسین علیه السلام ص 758، مفاتیح الجنان، اعمال روز سوم شعبان، اقبال، سید علی بن طاووس 689، شیعه و رجعت ص 190. 45) اصول کافی، ج 2، ص 471. 46) با حسین (ع) تا مهدی (عج) سید مجتبی حسینی، ص 23. 47) مصباح المتهجد، شیخ طوسی، لیلة النصف من شعبان، مفاتیح، اعمال شب نیمه شعبان. 48) کافی، کتاب الحجة، باب فی شان انا انزلناه. 49) مفاتیح الجنان، بخش زیارات، زیارت امام حسین علیه السلام در شبهای قدر. 50) بحار الانوار، ج 51، ص 28.

51) همان، ج 52، ص 191، ج 24. 52) مصباح المتهجد، شیخ طوسی، المحرم و شرح زیارة الحسین علیه السلام، ص 713 و 714; مفاتیح الجنان، زیارت عاشورا. 53) النجم الثاقب، ص 469. 54) همان. 55) مستدرک الوسائل ج 11، ص 14 ب 47، ج 7: (فضیل بن یسار عن ابی عبدالله علیه السلام قال: «و هم من خشیة الله مشفقون، یدعون بالشهادة و یتمنون ان یقتلوا فی سبیل الله، شعارهم یا لثارات الحسین علیه السلام اذا ساروا یسیر الرعب امامهم مسیرة شهر» . 56) العبقری الحسان، ج 1، ص 119، س 11. 57) دیدار یار، علی کرمی ج 2، ص 200. هر چند مرحوم نهاوندی این گفت و گو را از تشرفات مرحوم بحرالعلوم (ره) به محضر امام زمان (عج) دانسته است; ولی مرحوم دربندی (متوفای 1285 ه ق) در اسرار الشهادات تصریح کرده که این گفت و گو بین مرحوم بحرالعلوم و شاگرد زاهد و عارفش شیخ حسین نجف انجام گرفته است. (اسرار الشهادات، ج 3، ص 46، قم، انتشارات ذوی القربی، 1420 ه ق) 58) العبقری الحسان ج 2، ص 114; النجم الثاقب، ص 484; مفاتیح، ص 798; عنایات حضرت مهدی موعود (عج)، ص 77، عنایات حضرت مهدی (عج) به علما و طلاب، ص 101. 59) بحار الانوار، ج 98، ص 238. 60) العبقری الحسان، ج 1، ص 98، س 7. 61) شیفتگان حضرت مهدی (عج)، ج 3، ص 172; ملاقات با امام عصر، ص 315; عنایات حضرت مهدی (عج) به علما و طلاب، ص 397; کلمة المختار، ج 1، ص 440. 62) الغدیر، ج 7، ص 14. 63) النجم الثاقب، ص 60، مفاتیح الجنان بعد از زیارت جامعه. 64)

بحار الانوار، ج 53، ص 39; الزام الناصب، ج 2، ص 360; تفسیر برهان، ج 2، ص 408; ایقاظ ، ص 360. 65) سوره اسراء، آیه 6. 66) بحارالانوار، ج 53، ص 76; تفسیر صافی، ج 3، 179; تفسیر عیاشی، ج 2، ص 282; نورالثقلین ج 3، ص 140; تفسیر برهان، ج 2، ص 408. 67) گزیده کفایة المهتدی، ص 105 و 106، ح 19. 68) بحار الانوار ج 53، ص 62 ; ایقاظ، ص 352 ; فوز اکبر، ص 36. 69) بحار الانوار، 22، ص 173; شیعه و رجعت، ص 217 و 218. 70) سوره اسراء، آیه 6. 71) کافی ج 8، ص 206; تاویل الایات الظاهرة، ج 1، ص 278 و ج 2، ص 762; مختصر البصائر ص 48; تفسیر برهان ج 2، ص 401، بحار الانوار، ج 53، ص 13 و ص 51 ص 56; تفسیر عیاشی، ج 2، ص 281; نور الثقلین ج 3، ص 138; المحجة ص 121; الایقاظ ص 309. 72) ایقاظ، ص 368. نویسنده: محمدرضا فؤادیان منبع: فصلنامه انتظار -شماره

منبع

 

آخرین ویرایش در

نظرات   

+11 -6  #826 مهرداد/بچه مثبت 1395-08-11 01:25

امام زمان عج : ایران شیعه خانه ما است،خم می شود، خطر است ولی ما نمی گذاریم سقوط کند ، ما نگهش می داریم.
مرحوم آیت الله میرزا محمد حسن نائینی (ره) در دوران جنگ جهانی اول و اشغال ایران توسط قوای انگلیس و روس خیلی نگران بودند از این که کشور دوستداران امام زمان (ع) از بین برود و سقوط کند. شبی به امام عصر (ع) متوسل می شود و در خواب می بیند دیواری است به شکل نقشه ایران که شکست برداشته و خم شده است و در زیر این دیوار تعدادی زن و بچه نشسته اند و دیوار دارد روی سر آنها خراب می شود. مرحوم نائینی چون این صحنه را می بیند بسیار نگران می شود و فریاد می زند: «خدایا، این وضع به کجا خواهد انجامید؟» در همین حال می بیند حضرت ولی عصر (ع) تشریف آوردند و با دست مبارکشان دیوار را که در حال افتادن بود گرفتند و بلند کردند و دوباره سر جایش قرار دادند و فرمودند: «اینجا (ایران شیعه)، خانه ما است. می شکند، خم می شود، خطر است ولی ما نمی گذاریم سقوط کند ما نگهش می داریم.»

منبع:
ملاقات با امام عصر (عج) ، ص 137

دانلود صوت مربوطه:
sangariha.com/getfile/pid:public_6778082/Iran_qom_neshan_shodeh-sarvestani.mp3

zz:
نقل قول
-12  #825 التماس دعای فرج 1395-08-11 00:25
به نقل از سید مظلوم:


تو مغزت چی میگدره

واقعا فکر کردی 4 تا نوجون قاری قران از روی بیکاری..حاضرن ابروی خودشون و خانوادهاشون بگیرو روی دست...که مثلا بیان یک داستان دروغ درست کنن تا ضربه بزنن به این سعید طوسی


حرفای اون نشنیدی؟ برو گوش کن شاید دیگه نگی کدوم مدرک کدوم شاهد!!!


باید تاسف خورد برای امثالتان ک حتی حاضرید برای دفاع از یک نفر ب صرف اینکه "قاری بین المللی" است

حق و گناه ب این روشنی را زیر پا بگذارید

سلام

شما مدعی هستید فایل صوتی که از voa پخش شد واقعا صدای شاکی است و استدلال شما این است که چون هیچکس بی دلیل از آبروی خود نمی گذرد پس ثابت می شود که جرم واقع شده است!

من فرض را بر این می گیرم که voa راست می گوید.

جرمی که voa مدعی وقوع آن است مجازاتش فقط شلاق است. حتی یک روز مجازات حبس ندارد. اگر متهم بخاطر این جرم یک روز بازداشت شود یعنی تخلف صورت گرفته.

مجازات این جرم شلاق است که اجرایش کمتر از 5 دقیقه زمان می برد.

با استدلال شما چرا شاکی برای اجرای یک مجازات 5 دقیقه ای از آبروی خود می گذرد؟ منطقی است؟ یعنی یک مجازات 5 دقیقه ای ارزش دارد سبب شویم «آموزش قرآن» اسباب تمسخر و توهین و بی ادبی لامذهب ها شود؟


zz:
نقل قول
+3 -12  #824 خادم الرضا ع 1395-08-10 18:36
به نقل از جواد:
به نظر من برای افرادی مثل شما هر چقدر هم حجت و بیان بیاری بازهم عناد می ورزند.
قرآن کریم :
کافران آرزو میکنند که شما از جنگ افزارها و داشته هایتان غافل شوید تا ناگهان بر شما یورش آورند.

حالا تو که تو پست مدیریتی نشستی بگو :
چرا با آزاد شدن 100 میلیارد دلار پول های بلوکه شده ایران و افزایش فروش نفت باز هم قیمت دلار از 3000 تومان آخرین روزهای احمدی نژاد به 3600 تومان رسیده؟
چرا اقتصاد کشور در رکود شدید هست؟ مگر برجام فتح الفتوح نبود؟!
چرا صادرات کشور کم شده؟

من خودم یه زمانی امام خامنه ای را دوست نداشتم. یعنی بهش اعتقاد نداشتم. اما تو این دو سه سال اخیر به عینه حقیقت را دارم می بینم که کوفیان و یزیدیان زمان چه کسانی هستند و شدم ولایتمدار رهبری .
میرین تو فیس بوک چند مطلب و نظر و لایک می زنید متوهمانه فکر می کنید ملت شما هستید . با این همه تحریم گندمکاران پولشان را یک هفته ای می گرفتند با رفع تحریم الان چند ماه است که پولشان را نگرفتند.

ملت اینها هستند نه فیس بوک نشینان

۸ سال گند زدید میخواهید یکشبه همه چیز برگرده سر جای اولش یادتون رفته تورم روز به روز که هیچ از مغازه پامون میذاشتیم بیرون دوباره میرفتم تو مغازه اجناس تورم لحظه ای بود باز این قدرت این دولت داشته که تورم زیر ۱۰ درصد بیاره۰۰۰۰
البته بنده دل خوشی از این دولت ندارم ولی این دولت از اول نیامد بگه بیانیه سازمان ملل کاغذ پاره و فحش نامه برا همه بفرسته آخرش زیرزمینی بره رابطه و مذاکره را بچینه و به غلط کردن بیافته ۰۰۰۰
والعاقبه للمتقین @};-
نقل قول
+13 -4  #823 سید مظلوم 1395-08-10 14:47
به نقل از التماس دعای فرج:
ظاهرا این خبر تکذیب شده...


_________________________________________________
سلام

کدام همه مدرک و شاهد و شاکی؟! :-/

به نقل از التماس دعای فرج:
ظاهرا این خبر تکذیب شده...


_________________________________________________
سلام

کدام همه مدرک و شاهد و شاکی؟! :-/تو مغزت چی میگدره

واقعا فکر کردی 4 تا نوجون قاری قران از روی بیکاری..حاضرن ابروی خودشون و خانوادهاشون بگیرو روی دست...که مثلا بیان یک داستان دروغ درست کنن تا ضربه بزنن به این سعید طوسی


حرفای اون نشنیدی؟ برو گوش کن شاید دیگه نگی کدوم مدرک کدوم شاهد!!!


باید تاسف خورد برای امثالتان ک حتی حاضرید برای دفاع از یک نفر ب صرف اینکه "قاری بین المللی" است

حق و گناه ب این روشنی را زیر پا بگذارید
نقل قول
+4 -9  #822 التماس دعای فرج 1395-08-10 12:08
به نقل از التماس دعای فرج:

پیام مهم احمدی‌نژاد به غلامحسین الهام

گفته می شود او اخیرا در پاسخ به غلامحسین الهام که نامزدی در انتخابات آینده را بررسی می کند گفته است: حتی از شما که خیلی هم بهتان علاقه مندم نیز حمایت نمی‌کنم. چون به آقا اعلام کردم که در انتخابات دخالت نمی‌کنم، نمی توانم از شما حمایت کنم.این مطلب در پایش منتشر شده است.
tabnak.ir/fa/news/636596/

ظاهرا این خبر تکذیب شده...


_________________________________________________

به نقل از مست:
سلام داداش محسن دستت درد نکنه متوجه نشدم یعنی از سال ۹۰ تا حالا این پرونده طول کشیده این همه مدرک و شاهد و شاکی! ....
.....

سلام

کدام همه مدرک و شاهد و شاکی؟! :-/
نقل قول
+10 -3  #821 احمدی 1395-08-10 11:53
در برهه ای از زمان اختلاس 3000 میلیاردی شد....
هم اکنون...
1- اختلاسهای 600میلیون یورویی
2-اختلاس 1200 میایارد تومانی در دو بانک
3- فیشها و حقوق های نجومی
4-اختلاس 8000 میلیارد تومانی
5- ضرر و زیان حاصل از قرارداد کرسنت و جریمه آن معادل 17 ماه یارانه مردم ایران
نقل قول
+2 -7  #820 یاور احمدی نژاد 1395-08-10 11:38
خیل عظیمی از شهدای جنگ وانقلاب اجازه رجعت خواهند یافت شهیدان زین الدین-همت -باقری -باکری -اندرزگو -چمران -احمدی روشن وبسیاری دیگر آقا را همراهی خواهندکرد.بزرگا ن جهاد اکبر امام خمینی کبیر-آیت اله قاضی -انصاری همدانی وعلامه بحرالعلوم-شیخ انصاری-آیت اله شاه آبادی- رجبعلی خیاط -شهید اول وثانی-حبیب بن مظاهر وبسیاری دیگر همراه آفا هستند.
نقل قول
+8 -13  #819 صادق 1395-08-10 10:15
خبرهای فوری / مهم:
آغاز مرحله نهایی عملیات موصل با یورش نیروهای عراقی از سه محور

اداره تبلیغات جنگ ارتش عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای دولتی این کشور در مرحله پایانی آزادسازی شهر یک‌ونیم میلیون نفری موصل از سه محور به این شهر حمله کرده‌اند. #نبردموصل
✅ @khabar_fouri
نقل قول
+5 -5  #818 سعاح 1395-08-10 10:06
پرزیدنت الویه را خورد!


[محمدرضا تقوی فرد]

تعویض سه وزیر در ماه های پایانی دولت یازدهم تداعی کننده تعویض دقایق پایانی در بازی ایران و استرالیا توسط "ویه را" ست. سه تعویض جانانه که نتیجه را به زدن گل مساوی و صعود تیم ملی ایران مقابل استرالیا تغییر داد.

آن زمان جناب ویه را در ایران خیلی سر زبان ها افتاده بود و حتی طنازانه هم از وی یاد می شد و مثلا می گفتند: فلانی الویه را خورد! تا بدین وسیله هم اسمی از ویه را بیاورند.

حالا این تعویض های اخیر و سه گانه دولت خیر! شبیه همان الویه را خوردن است که در بازی ایران و استرالیا در زمین خارجی ها اتفاق افتاد!

در این باره این نظرها را می توان داد:

١- زمین بازی خارج از دولت است.
٢- مربی برای تساوی برنامه دارد نه برد، چون تساوی هم تیم را بالا می برد.
٣- سه بازیکنی برای جایگزینی معرفی می شوند که قبلا رد شده اند و بدین وسیله مردم فهیم تهران که با جان و دل و هزاران امید رفتند پای صندوق و به لیست امید رأی دادند، امیدشان نا امید نشده و در می یابند که نتیجه رأی شان مبارک و مؤثر بود و سه وزیری که در مجلس قبلی رأی نیاورده بودند در این مجلس رأی آوردند.
٤- سه وزیر در حال سوختن عوض شدند و بدین وسیله دولت به دست مجلس نسوخت.
٥- تب و تاب سیاسی در سه وزارتخانه و به تبع آن در جامعه بالا گرفته و موضوعات مالی و فیشی و پسا برجامی و ... تحت الشُعَاع قرار می گیرد.
٦- دروازه بان نشان می دهد مثل عابدزاده قهرمان، توپ را در دروازه خودی با یک دست مهار می کند و بسیار آماده و تواناست.
٧- ممکن است از همین وزرای رفته کسی هم بخواهد برای رقابت دوستانه با مربی در انتخابات آینده بیاید!
٨- وزارت خانه های تعویضی خیلی رأی سازند و حتی در اجرا و برگزاری انتخابات نیروی اصلی را تأمین می کنند.
٩- در خلال رأی اعتماد حرف هایی زده خواهد شد که خود می تواند آتش تهیه فضای رسانه ای باشد.
١٠- وزیران از راه رسیده با انرژی بیشتر و برای پایان بازی و گل زدن آمده اند.
١١- نکته یازدهم این است که این اقدام ١١ نکته دارد و بازی سیاسی دولت یازدهم به نظر می آید!

بازی است دیگر! این بار شاید بتوان گفت: پرزیدنت الویه را خورد۔
نقل قول
+5 -3  #817 مست 1395-08-10 06:38
به نقل از محسن:
منم وقتی این قضیه رو شنیدم و دیدم دوستام واکنش انچنانی نشون نمیدن خودم خیلی متاثر شده بودم دقیقا مث شما.ولی یه سایت خوندم که این جریانش مال سال 90 هستش و الان تو این مقطع زمانی لو دادن که مردم حواسشون از 8هزار میلیارد اختلاس پرت شه.واسه راحت و سریع کامنت گذاشتن تو سایت ثبت نام کن. یکم ثبت نامش بگیرنگیر داره ولی اگه نشد همینجا به رصد پیام بده انصافا خوب رسیدگی میکنه
zz:

سلام داداش محسن دستت درد نکنه متوجه نشدم یعنی از سال ۹۰ تا حالا این پرونده طول کشیده این همه مدرک و شاهد وشاکی!برا چی باید اینقدر طول بکشه اسمم خیلی ضایع است باید عوضش کنم میزارم حجت الله که اسم واقعی خودمه
نقل قول
+11 -4  #816 مهرداد/بچه مثبت 1395-08-10 01:47
رهبر انقلاب: چقدر سخت است یک خانواده‌ای مفقودالاثر داشته باشد، خانواده‌ای که نمی‌دانند جوانشان زنده است یا نه، هر لحظه‌ای برای آنها مثل شب عملیات است!رهبر انقلاب:
چقدر سخت است که خانواده‌ای مفقودالاثر داشته باشد. خانواده‌ای که نمیداند جوانش زنده است یا نه، هر لحظه برایش مثل شب عملیات است. دائم در حال نگرانی است که آیا زنده است، آیا شهید شده، آیا زنده خواهد ماند، آیا او را خواهند دید؟ وضع خانواده‌های شهدا بسیار بهتر از خانواده‌های مفقودالاثرهاست. شما دغدغه‌های اینها را برطرف میکنید.
farsi.khamenei.ir/speech-content?id=24408
zz:
نقل قول
+3  #815 y 1395-08-10 01:21
عربستان امروز ادعا کرد که یک گروه انتحاری را کشته است که تشکیل شده بودند از یک سوری یک تونسی یک پاکستانی وادعا دیگر اینکه گفت است این گروه وابسته به داعش بودند که همگی به قتل رسانده است
لطیفه خوبی بود نه
البته یک لطیفه دیگر هم گفته است یمنی ها جده را زدند ایشون مکه را ادرس می دهد مکه تا جده 60 کیلو متر فاصله دارد واین بدبخت ها برای اینکه قضیه را شور کنند ادعای زدن موشک به مکه را دارند البته بقول معروف شاید این ادعا بتواند مقدمه ای برای یک توطئه باشد که بقول معروف می خواهد خودش مکه بزند وبگذارد گردن انصارلله از این کثافت هر چیزی بر می اید
اولا کارد هیچوقت دسته خودش را نمی برد وداعش خرش گم نشده که بیاید اربابش را بزند مگر اینکه حکم مرگ خودش را امضا کرده باشد داعش نه با اسرائیل دشمن است نه با عربستان نه با امریکا ونه با هیچ قدرت ظالمی دیگر دشمن نیست او فقط مظلوم کش است وهر جا مظلومی باشد فورا او را بقتل می رساند البته او هم مثل اربابش فقط بیشتر می تواند با ادمهای بدون اسلحه مبارزه کند وانسانها بی گناه وبدون سلاح را هدف قرار می دهد وگرنه مثل الان که ارتش ونیرو های مردمی دارن با او می جنگند جرات رویارویی را ندارد ومثل مار در سوراخ خزیده است سربازان اسرائیلی هم فقط می توانند روی مردم بی سلاح فلسطین اسلحه بکشند وگرنه در مقابل حماس وحزب الله زانومی زنند وبه گه خوردن می افتند
نقل قول
+3 -16  #814 التماس دعای فرج 1395-08-10 00:32
به نقل از صادق:
همین چند روز پیش در جدیدترین اختلاسی که از ملت بدبخت شد ۱۲۰۰ میلیارد دزدی شد ولی نمیدونم چرا امثال آیت الله نوری همدانی و جناب التماس دعای فرج صداشون در نیومد و فقط به حجاب و کنسرت و آمدن مردم به مقبره کوروش حساسیت دارند!!!!!!!!!!!

سلام

دوست دارم دلیلش را خودت بگویی.

چرا من از اختلاس چیزی نگفتم ولی به تجمع یک عده آدم نادانِ گمراه در فلان جا، حساسیت نشان دادم؟

دوست دارم هوشمندانه ترین پاسخی که به ذهنت می رسد را بگویی؟


u:313
نقل قول
+2  #813 s 1395-08-10 00:27
در مورد بانکهامیگویند که اینها بعض کارها نباید بکنند مثلا همین موسسه اعتباری عسکریه که اسم خود را به ملل تغییر داده است فکر می کنید چطور وام می دهد ما رفتیم واز او وام خواستیم او هم گفت که بله خیلی سریع وام می دهیم لیکن برای بیست ویک میلیون که می خواهد بدهد باید هفت میلیون بدهی که تا اخر پیش بانک می ماند وبعد از 18 روز به شما وام می دهند که هر ماه هم 650 هزار تومان است البته دو ضامن می خواهد که هر کدام باید 2 میلیون حقوق بگیرند وخودت هم بایستی دو میلیون حقوق بگیر باشی خوب من رفتم بینیم همچه ضامنی چقدر پول می گیرد تا ضامن شود در اعلامیه خواندم وتلفن زدم گفت ده در صد معامله یعنی از هر ده میلیونی یک میلیون پس بیست میلیون می شود دو میلیون وچون دو ضامن می خواهد پس می شود چهار میلیون والبته خودم هم باید دو میلیون بگیرم که من ندارم لابد اگر بخواهند همچه گواهی هم صادر کنند لابد دو میلیونی اب می خورد خلاصه زحماتتان ندهم هفت میلیون انجا رفت وچهار میلیون هم اینجا وولابد دو میلیون هم دیگری سر جمع می شود سیزده میلیون باید خرج کنی تا بیست ویک میلیون وام بگیری بعد البته باید قسط بیست میلیون هم بدهی یعنی اینکه در اصل هشت میلیون خالص گرفتی وقسط بیست میلیونی می دهی اینهم شد وام دادن البته با 18 در صد که اگر جریمه نخورد وعقب نیفتد این تازه بهترین است وگرنه تمام بانکها می گویند باید پول بگذاری از سه ماه تا شش ماه یا نه ماه تا برحسب همین که گذاشتی وام بگیری که هر چه کمتر باشد این مدت باید تندتر وام را پرداخت کنی ودر نتیجه قسط بالاتر می رود وحالا اگر برویم سراغ صندوق تدبیر وامید هزار شرایط دارد از جمله همین گذاشتن پول بمدت از سه ماه تا نه ماه بعد داشتن مدرک از حرفه وفنی وبرحسب همین مدت که گذاشتیم باید از 450 هزار تومان تا یک میلیون تومان پول قسط را پرداخت کنیم انهم اگر مدرک فنی وحرفه ای داشتم فقط ده میلیون واگر جواز کسب داشتیم 15 میلیون تومان می دهند انهم در مورد وام ده میلیونی یک ضامن ودر مورد 15 میلیونی دو ضامن می گیرد وخلاصه هر کجا بروی اش همین است وکاسه همین کاسه وکسی وام بده نیست وهزار تا سنگ می اندازند این در مورد کسی است که کسی را ندارد وگرنه من گوشه کنار می شنوم که وامهای میلیاردی با بهره کم وبدون ضامن می دهند که تقربیا می شود گفت مفت می دهند از طرفی همانطور که در سیمای جمهوری اسلامی اعلام کرد وخودم هم چند بار با تلفن های مختلف تماس گرفتم می گویند وام هر چه بخواهی می دهند منتها بیست در صد انرا پورسانت میگیرند مثلا اگر ده میلیون تومان بخواهی بگیری دو میلیون تومان می گیرند وهشت میلیون تومان می دهند واگر صد میلیون تومان بخواهی بگیری بیست میلیون تومان پورسانت میگیرند واگر یک میلیارد بخواهی بگیری دویست میلیون تومان پورسانت می گیرند البته باز باید با همان شرایط ضامن تهیه کنی این پول معلوم نیست به چه صورت تقسیم می شود بین ان کسی که می خواهد وام دهد ورئیس بانک وکلا دست اندر کاران ان پس پول هم اگر باشد به این ترتیب وام می دهند یا از راه قانونی که جگرت را در می اورند ویک پول کم می دهند ویک پول زیاد میگیرند یا باید از راه خلاف وارد شوی
نقل قول
+14 -5  #812 صادق 1395-08-10 00:13
به نقل از التماس دعای فرج:
عده ای در مزار کوروش برای او شعارمی‌هند و باز ما زنده، نشسته‌ایم

آیت الله نوری همدانی گفت: در مزار کوروش جمع شده‌اند، همان شعارهایی که برای رهبری می‌دهیم، برای کوروش می‌هند و باز ما زنده، نشسته‌ایم و تماشاگر هستیم. ......
..... در دوران امام خمینی(ره) نیز عده‌ای به یاد کوروش بودند، ایشان فرمودند شنیدم این افراد جمع شدند، گریه کردند که اسلام به این مملکت آمده است، این افراد همان‌ها هستند و ضد انقلاب هستند، تعجب می‌کنم چه طور می‌توانند در مزار کوروش جمع شوند، همان شعارهایی که برای رهبر معظم انقلاب می‌دهیم، برای کوروش بدهند و باز ما زنده، نشسته‌ و تماشاگر هستیم. کدام قدرت در این بخش کوتاهی کرده که این افراد اینگونه جمع شوند، .....
tabnak.ir/fa/news/636596/


_______________________________________________________


پیام مهم احمدی‌نژاد به غلامحسین الهام

گفته می شود او اخیرا در پاسخ به غلامحسین الهام که نامزدی در انتخابات آینده را بررسی می کند گفته است: حتی از شما که خیلی هم بهتان علاقه مندم نیز حمایت نمی‌کنم. چون به آقا اعلام کردم که در انتخابات دخالت نمی‌کنم، نمی توانم از شما حمایت کنم.این مطلب در پایش منتشر شده است.
tabnak.ir/fa/news/636596/

:( سلام

به اسناد صدای آمریکا voa اعتماد نکنید. اتهام وی چیزی نیست که در سایتها بیان شده.


zz:

همین چند روز پیش در جدیدترین اختلاسی که از ملت بدبخت شد ۱۲۰۰ میلیارد دزدی شد ولی نمیدونم چرا امثال آیت الله نوری همدانی و جناب التماس دعای فرج صداشون در نیومد و فقط به حجاب و کنسرت و آمدن مردم به مقبره کوروش حساسیت دارند!!!!!!!!!! !
نقل قول
+7 -15  #811 التماس دعای فرج 1395-08-09 23:52
عده ای در مزار کوروش برای او شعارمی‌هند و باز ما زنده، نشسته‌ایم

آیت الله نوری همدانی گفت: در مزار کوروش جمع شده‌اند، همان شعارهایی که برای رهبری می‌دهیم، برای کوروش می‌هند و باز ما زنده، نشسته‌ایم و تماشاگر هستیم. ......
..... در دوران امام خمینی(ره) نیز عده‌ای به یاد کوروش بودند، ایشان فرمودند شنیدم این افراد جمع شدند، گریه کردند که اسلام به این مملکت آمده است، این افراد همان‌ها هستند و ضد انقلاب هستند، تعجب می‌کنم چه طور می‌توانند در مزار کوروش جمع شوند، همان شعارهایی که برای رهبر معظم انقلاب می‌دهیم، برای کوروش بدهند و باز ما زنده، نشسته‌ و تماشاگر هستیم. کدام قدرت در این بخش کوتاهی کرده که این افراد اینگونه جمع شوند، .....
tabnak.ir/fa/news/636596/


_______________________________________________________


پیام مهم احمدی‌نژاد به غلامحسین الهام

گفته می شود او اخیرا در پاسخ به غلامحسین الهام که نامزدی در انتخابات آینده را بررسی می کند گفته است: حتی از شما که خیلی هم بهتان علاقه مندم نیز حمایت نمی‌کنم. چون به آقا اعلام کردم که در انتخابات دخالت نمی‌کنم، نمی توانم از شما حمایت کنم.این مطلب در پایش منتشر شده است.
tabnak.ir/fa/news/636596/

:( به نقل از محسن:
راستی حالا سال 90 رخ داده یا 95 درهر صورت ادم دق کنه بازم کمه
خلاصه میگم هربچه مومنی بشنوه مث شما ناراحت میشه
..........
........

سلام

به اسناد صدای آمریکا voa اعتماد نکنید. اتهام وی چیزی نیست که در سایتها بیان شده.


zz:
نقل قول
+3 -1  #810 s 1395-08-09 23:49
امروز وزیر امور خارجه امریکا کری گفت که ایران باید
1-محدوده 3/5 غنی سازی را تا 15 سال ادامه بدهد
2- تا بیست وپنج سال باید اجازه بدهد که فعالیت هسته ای ش تحت کنترل باشد
3- سطح غنی سازی خود را 300 کیلو نگه دارد
خوب در قبال ان امریکا چکار میکند
کری میگوید
ما مرتب داریم تحریم ها را سنگین تر میکنیم
او می گوید که ایران باید ازمایش موشکی نکند
به حزب الله ویمن وحماس کمک نکند وهمچنین از عراق وسوریه هم بیرون رود تا انها هر چه دلشان می خواهد انجام دهندوکلا ایران باید رفتارش را کلا تغییر دهد
او همچنین می گوید
ما می مانیم اسرائیل می ماند ومنطقه می ماند
حال ما چه می گوییم نه تو می مانی نه اسرائیل ونه منطقه به میل شما پیش می رود
ودر جز ما هم به یمن کمک میکنیم هم به حزب الله هم به حماس وهم مستشاران خود را در عراق وسوریه میگذاریم وهر جا که شما ونوکران شما سر بالا کردند ما انها راسرکوب می کنیم
واما ما ازمایش موشکی را هم بکوری چشمان شما ادامه می دهیم واگر بیش از این بدعهدی کردی جواب تو را به زور می دهیم وجوابی متناسب با ان می دهیم
اما دراین میان ببینید حسن اقا را که هی می اید وفریاد می زند که این برجام بر ما حکم یک باغ را دارد که فعلا نهالش را زدیم من اینجا می گویم که این واقعا درست است این نهال کوچکی بود وتحریم ها تا قبل از برجام خیلی کمتر بود اما الان دارد رشد می کند وببار می نشیند وهر روز سنگین تر می شود وتوقع انها هم بیشتر می شود وهر روز چیزی بیشتر را بهانه می کنند وتحریم را معلق گذاشتند
انها ادعا می کنند ما تمامی تحریم را برداشتیم درست است گفتند دستور دادند تحریم ها را لغو کنید اما از طرفی یک شمشیر بلند کردند که هر کس با ایران روابط برقرار کند جریمه می شود حال در بازار سرمایه کی پیدا می شود که بیاید واین ریسک را کند وبخودش ضرربزند پس به حرف تحریم های تازه ثانویه را لغو می کنند اما از یک طرف با چوب جریمه های سنگین واز طرف دیگر برحسب تحریم های اولیه که با دلار نمی شود معامله کنید از طرفی هم با بیشتر کردن تحریم ها حال کدام را لغو کردند من نمی دانم میگن معامله بی مایه فتیر است حال اینها امدند در سخن گفتند تحریم ها لغو خوب اما در عمل چه هیچی پولی رد وبدل نمی شود وبقول معروف ادم گه را می خورد برای هسته اش تحریم را بردارند پولی نیاید این معامله خود بخود باطل است تا پولی رد وبدل نشود معامله ماسیده است
نقل قول
+4 -2  #809 محسن 1395-08-09 23:28
راستی حالا سال 90 رخ داده یا 95 درهر صورت ادم دق کنه بازم کمه
خلاصه میگم هربچه مومنی بشنوه مث شما ناراحت میشه
..........
ما
منتظر
منتقم
فاطمه(س)
هستیم
نقل قول
+5 -3  #808 محسن 1395-08-09 23:22
به نقل از مست:
ای خدا گیج شدم نمیدونم باید چی بگم من این چند روزه دارم از سعید طوسی دفاع میکنم.امروز یه مسافر داشتم میگفت وکیله..... ای خدا یه چیزایی از پرونده سعید طوسی برام گفت خشکم زد نزدیک بود تصادف کنم.هنوز هم تو شوک هستم.نیم ساعته دارم گریه میکنم مگه میشه مگه داریم؟کوفتم بشه اومدم مثلا ناهار بخورم.....ای خدا لات های قدیم رو بهشون میگفتن جاهل نگاه به ناموس کسی نمیکردن تازه هر کی به ناموس تو محلشون نگاه بد میکرد خون هم میریختن.اونوقت یه آدمی تو این سطح به چند تا بچه اونم کسایی که دارن با قران مانوس میشن تجاوز میکنه.بدبختی من اینه منبع خبریم فقط مشرق نیوزه الان رفتم تو رادیو فردا چقدر مدرک وجود داره.ای خدا کسی که عرق میخوره و نماز نمیخونه به خاطر ناموس جون هم میده بعد.....چی بگم مغزم هنگه.تو رو خدا یکی بگه دروغه یکی بگه سند سازیه.دارم دق میکنم.ای تف به این دنیا.خدایاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا کجایی؟فکر نمیکنی صبرت خیلی خیلی زیاده.دیگه باید چه اتفاقی بیافته؟ناموس که رفت بیت المال که رفت آبرو که رفت خون جوونامون که رفت مذکرهامون هم که دارن میرن.بس نیست دیگه؟خدااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا.....چرا حرفا من اینقدر دیر میاد رو ساعت؟من شب قبل نظر گذاشتم طرف نزدیک ظهر گذاشته اونوقت نظر اون زودتر از من میاد رو سایت چرا؟

منم وقتی این قضیه رو شنیدم و دیدم دوستام واکنش انچنانی نشون نمیدن خودم خیلی متاثر شده بودم دقیقا مث شما.ولی یه سایت خوندم که این جریانش مال سال 90 هستش و الان تو این مقطع زمانی لو دادن که مردم حواسشون از 8هزار میلیارد اختلاس پرت شه.واسه راحت و سریع کامنت گذاشتن تو سایت ثبت نام کن. یکم ثبت نامش بگیرنگیر داره ولی اگه نشد همینجا به رصد پیام بده انصافا خوب رسیدگی میکنه
zz:
نقل قول
+10 -9  #807 1.1.1.1.1 1395-08-09 21:58
جدیدترین نظرسنجی ملی انجام‌شده در آمریکا نشان می‌دهد که نامزد جمهوری‌خواهان اختلاف خود با «هیلاری کلینتون» را به تنها یک درصد کاهش داده است.
خبرگزاری فارس

طبق شواهد بنظر میاید این شو انتخاباتی قرار است امریکا را بسمت چند پاره شدن وایالات متفرقه بودن هدایت کند./
نقل قول
+16 -5  #806 جواد 1395-08-09 21:44
به نقل از خادم الرضا ع:
شما لطف کنید ۴ تا از خسارت عظیم بشمارید @-)
جوری مینویسید که انگار تمام کاسبیتون تو دوره تحریم بوده۰۰۰
برادر من تقصیر نداری تو دکانت نشستی یک روز پست مدیریتی اجرایی نداشتی بفهمی وقتی پول تو خزانه ای که ۵۰ درصدش وابسته به نفتی باشه که خریدش به ۱۰۰ هزار بشکه از ۲۰۵ میلیون بشکه رسیده یعنی چه !!
تو این کشور اختلاس و دزدی و باند بازی و از آنطرف پول تربیت و کار فرهنگی تو نظامیگری خرج کردن ۰۰۰ما داریم به بن بست میخوریم مردم به خرخرشون رسیده آتشی هستند زیر خاکستر که اینبار تو خیابونها به بهانه ای بیان بیرون دیگه جمع کردنشون محال ۰۰۰
والعاقبه للمتقین @};-

به نظر من برای افرادی مثل شما هر چقدر هم حجت و بیان بیاری بازهم عناد می ورزند.
قرآن کریم :
کافران آرزو میکنند که شما از جنگ افزارها و داشته هایتان غافل شوید تا ناگهان بر شما یورش آورند.

حالا تو که تو پست مدیریتی نشستی بگو :
چرا با آزاد شدن 100 میلیارد دلار پول های بلوکه شده ایران و افزایش فروش نفت باز هم قیمت دلار از 3000 تومان آخرین روزهای احمدی نژاد به 3600 تومان رسیده؟
چرا اقتصاد کشور در رکود شدید هست؟ مگر برجام فتح الفتوح نبود؟!
چرا صادرات کشور کم شده؟

من خودم یه زمانی امام خامنه ای را دوست نداشتم. یعنی بهش اعتقاد نداشتم. اما تو این دو سه سال اخیر به عینه حقیقت را دارم می بینم که کوفیان و یزیدیان زمان چه کسانی هستند و شدم ولایتمدار رهبری .
میرین تو فیس بوک چند مطلب و نظر و لایک می زنید متوهمانه فکر می کنید ملت شما هستید . با این همه تحریم گندمکاران پولشان را یک هفته ای می گرفتند با رفع تحریم الان چند ماه است که پولشان را نگرفتند.

ملت اینها هستند نه فیس بوک نشینان
نقل قول
+8 -5  #805 سعاح 1395-08-09 21:29
محمد کیهانی، مسئول ستاد دکتر احمدی نژاد در سال های 84 و 88 در اندیمشک، امروز در سوریه به شهادت رسید + عکسdolatebahar.com/.../...
نقل قول
+7 -1  #804 b 1395-08-09 19:56
هیچ سنگ غیرمعصومی که به حق بودن100درصدش اعتقادقلبی نداریم برای رضای خدابه سینه مکوبیم وبرای دنیا تفرقه بین مسلمین ایجاد نکنیم .
نقل قول
+3  #803 b 1395-08-09 19:52
دشمنان اسلام در هر زمان به طریقی مسلمین را به جان هم می اندازند وبرای تفرقه عامل تا بخواهی زیاد است ولی برای اتحاد چه... پس مومنین بهوش که همیشه عامل اتحاد باشید نه تفرقه احساسات را بمیرانید و محکم به سرچشمه خلقت تکیه ودعا برای عامل اتحاد نسل سرگشته وبی سرانجام بشر لقلقه زبان وقلبتان باشد و مطیع حق و یاور محرومان باشید تا سعادت یابید.که راه بس خارداردوپستی بلندی بسیار-والعصران الانسان لفی خسر...
»الهی تامیامرزی از دنیامبر»
نقل قول
+9 -1  #802 D 1395-08-09 19:15
به نقل از ........:
اعتراف جالبی بود . اما تلخ برای تو و همفکرات .

ادعای دیگرتون دخالت ایادی دشمن برای برهم زدن اقتصاد کشور تو اون دولت هست .

جالبه که دولت فعلی و دولت قبلی یکدیگر رو عامل نا هنجاری اقتصادی معرفی میکنن .

اینا ادعای تعامل با جهان رو دارند .....

د لت قبل هم ادعای مدیریت جهانی و پاکدستی رو داشت ......

جالبه که هر دو گروه فتنه و انحراف فقط اشتباهات خودشو خفیف میکنه و اشتباهات رقیب سیاسی خودشو چند برابر نشون میده .....

عزیز جون همه حرف من تو کامنت قبلی این بود که اینگونه رفتارها از یک منتظر واقعی سر نمی زنه ......

اما بازم اومدی اشتباهات و گند کاریهای قبلی ها رو توجیه میکنی و خرابکاریها و خیانت های دولتی های کنونی رو برای من میشماری ؟

هر دو گروه ( فتنه و انحراف ) به یک میزان خیانت کردند و خلاف مصالح مردم عمل میکنند .

وقتی ولایت مصلحت نمی دونند بار دیگر این دو گروه در رقابت انتخاباتی رو در روی همدیگر قرار بگیرند . دلیل کاملا روشنی هست بر این مدعا ......

یک طرف رو رهبری از سر راه مردم برداشت . طرف دیگر هم با شورای نگهبان هست تا مردم بتونن به دور از جنگ و دعواهای سیاست بازان خیانکار و منحرفین متحجر . نفسی به راحتی بکشند .

حالا برو تو تخیلات خودت هی بگو شورای نگهبان نمیتونه یا نمیکنه یا مصلحت اندیشی و.....
برو تو این فضا هرچی قصه داری سرهم کن .

ادبیات نوشتنت چقدر شبیه عمار ولایته!!!!!
نقل قول
+16 -7  #801 سید مظلوم 1395-08-09 19:09
salehat.ir/images/stories/gallery/agha-7.jpg


حجت الاسلام دانشمند : اگر من از مظلومیت رهبر بگویم شاید دلتان خون بشود ، خیلی مظلومند ایشان .
این موضوع را من با یک واسطه می گویم . با یکی از محافظ های آقا در حرم امام رضا روبروی ضریح ، دو به دو با هم بودیم .
گفتم از آقا چه خبر ؟
میگفت ما روزهای دوشنبه ، ( این را میگفت و گریه میکرد ) می رویم سرکشی میکنیم به خانواده شهدا . آقا می فرمودند به خانواده شهدا نگویید که ما می آییم که به زحمت نیافتند .
یک ربع قبل آقا در ماشین هستند ما درب میزنیم و میگوییم آقا می خواهند تشریف بیاورند منزل و یک سلام و علیکی با مادر و پدر شهید نمایند .
یکبار رفتیم درب خانه دو شهید ، من خودم رفتم دیدم درب باز است و آب و جارو کرده اند . درب زدم ، مادر شهید آمدند دم درب و گفتند : آقا کو ؟
گفتم : کدام آقا ؟
گفت : مقام معظم رهبری کجاست ؟
گفتم : شما از کجا می دانید ؟
شروع کرد به گریه کردن ، گفت دیشب خواب بچه هام را دیدم ، بچه ها آمدند گفتند خوش بحالت ، فردا سید علی می خواهد بیاید خانه تان .
به اینجا که رسید ، مقام معظم رهبری هم رسیدند به درب خانه .
بعد مادر شهید گفت من خواب دیدم که امام هم تشریف آوردند و گفتند فردا آقا سید علی آقا می خواهند بیایند ، ما هم تبریک می گوییم . و یک مطلبی هم امام فرمودند و پیغام دادند که من به شما بگویم .
مقام معظم رهبری فرمودند چه پیغامی ؟
مادر شهید گفتند : امام فرمودند سلام ما را به آقا سید علی آقا برسانید و به ایشان بگویید اینقدر از خدا طلب مرگ نکن ! فرج نزدیک است ان شاءالله .
اقا خیلی گریه کرد .
حجت الاسلام دانشمند : مظلوم است آقا . یک کاری نکنیم که اگر گره ای نمی توانیم باز کنیم ، لااقل گره بر گره نیاندازیم .این واقعاً ظلم است ، خدا نمی بخشد .
در این دنیا مرکز شیعه فقط ایران است . افغانستان ، پاکستان ، مصر ، عربستان و عراق را ببینید . در ممالک اسلامی کجا شیعه همه کاره است ، ایران مرکز شیعه است ، دل امام زمان به شما بسته شده و امید امام به شماست .
خدایا رهبر مظلوم و با کرامت انقلاب را بحق امام زمان محافظت بفرما


:(( :(( :((
نقل قول
+3 -9  #800 ........ 1395-08-09 18:03
به نقل از احمدی:
پاسخ به کامنت عمار ولایت... (انشاءا...)1-

اولا دلار 1200 تومان در اوج تحریم های فلج کننده نهایتاً شد 2450 تومان( دلار مبادله ای بانک مرکزی ) که در حال حاضر با وجود برداشته شدن تحریمها به ادعای دولت مردان به 3165 تومان افزایش یافته است !؟. سقف افزایش نرخ دلار آزاد هم تا 3900 تومان بود نه 5000 هزار تومانی که شما فرمودید که البته در تیر ماه سال 92 دلار بازار آزاد به 2950 تومان کاهش پیدا کرده بود که هم اکنون با وجود برجام و پسا برجام به 3630 تومان افزایش پیدا کرده است!؟
2- در مورد قیمت پراید که در آن زمان، قبل از تحریمها 5/7 میلیون بود که به 18 میلیون افزایش قیمت پیدا کرد

................ لعنت و نفرین خدا به احزاب،اشخاص و سیاسیونی که به خاطر دشمنی و منافع شخصی به کشور،مردم و رهبری نظام خیانت کردند و در راستای تحریم های اعمالی فلج کننده آمریکا و اروپا از داخل کشور همسو و هم جهت شدند تا کمر بشکنند


اعتراف جالبی بود . اما تلخ برای تو و همفکرات .

ادعای دیگرتون دخالت ایادی دشمن برای برهم زدن اقتصاد کشور تو اون دولت هست .

جالبه که دولت فعلی و دولت قبلی یکدیگر رو عامل نا هنجاری اقتصادی معرفی میکنن .

اینا ادعای تعامل با جهان رو دارند .....

د لت قبل هم ادعای مدیریت جهانی و پاکدستی رو داشت ......

جالبه که هر دو گروه فتنه و انحراف فقط اشتباهات خودشو خفیف میکنه و اشتباهات رقیب سیاسی خودشو چند برابر نشون میده .....

عزیز جون همه حرف من تو کامنت قبلی این بود که اینگونه رفتارها از یک منتظر واقعی سر نمی زنه ......

اما بازم اومدی اشتباهات و گند کاریهای قبلی ها رو توجیه میکنی و خرابکاریها و خیانت های دولتی های کنونی رو برای من میشماری ؟

هر دو گروه ( فتنه و انحراف ) به یک میزان خیانت کردند و خلاف مصالح مردم عمل میکنند .

وقتی ولایت مصلحت نمی دونند بار دیگر این دو گروه در رقابت انتخاباتی رو در روی همدیگر قرار بگیرند . دلیل کاملا روشنی هست بر این مدعا ......

یک طرف رو رهبری از سر راه مردم برداشت . طرف دیگر هم با شورای نگهبان هست تا مردم بتونن به دور از جنگ و دعواهای سیاست بازان خیانکار و منحرفین متحجر . نفسی به راحتی بکشند .

حالا برو تو تخیلات خودت هی بگو شورای نگهبان نمیتونه یا نمیکنه یا مصلحت اندیشی و.....
برو تو این فضا هرچی قصه داری سرهم کن .
نقل قول
+7 -10  #799 التماس دعای فرج 1395-08-09 16:52
به نقل از مست:
......
.....چی بگم مغزم هنگه. تو رو خدا یکی بگه دروغه یکی بگه سند سازیه. دارم دق میکنم........
................

سلام

در کامنت 705 توضیح مختصری نوشتم. تا جاییکه من فهمیدم، اتهامی که نسبت می دهند دروغ و سندسازی است.


zz:

_______________________________________________________


فرزندان اصیل خود کورش!

ادعای جدا بودن خون‌ها و نژادها خرافه‌ای بیش نیست.

نژاد سامی و آریایی و غیره به صورت جدا و مستقل از یکدیگر فقط در گذشته بوده است، اما حالا آنقدر اختلاط و امتزاج و نقل و انتقال صورت گرفته است که اثری از نژادهای مستقل باقی نمانده است.

«بسیاری» از مردم امروز ایران که ایرانی و فارسی زبان‌اند و داعیه ایرانی گری دارند، یا عرب‌اند یا ترک یا مغول،

همچنان‌که بسیاری از اعراب که با حماسه زیادی دم از عربیّت می‌زنند از نژاد ایرانی یا ترک یا مغول می‌باشند.

شما اگر همین حالا سفری به مکه و مدینه بروید، بسیاری از مردم ساکن آنجا را می‌بینید که در اصل اهل هند یا ایران یا بلخ یا بخارا یا جای دیگری هستند.

شاید بسیاری از کسانی که نژادشان از کوروش و داریوش است، الان در کشورهای عربی تعصب شدید عربیت دارند!

و بالعکس شاید بسیاری از اولاد ابوسفیان‌ها امروز سنگ تعصب ایرانیت به سینه می‌زنند!

zz:
نقل قول
+20 -13  #798 صادق 1395-08-09 14:17
به نقل از مست:
ای خدا گیج شدم نمیدونم باید چی بگم من این چند روزه دارم از سعید طوسی دفاع میکنم.امروز یه مسافر داشتم میگفت وکیله..... ای خدا یه چیزایی از پرونده سعید طوسی برام گفت خشکم زد نزدیک بود تصادف کنم.هنوز هم تو شوک هستم.نیم ساعته دارم گریه میکنم مگه میشه مگه داریم؟کوفتم بشه اومدم مثلا ناهار بخورم.....ای خدا لات های قدیم رو بهشون میگفتن جاهل نگاه به ناموس کسی نمیکردن تازه هر کی به ناموس تو محلشون نگاه بد میکرد خون هم میریختن.اونوقت یه آدمی تو این سطح به چند تا بچه اونم کسایی که دارن با قران مانوس میشن تجاوز میکنه.بدبختی من اینه منبع خبریم فقط مشرق نیوزه الان رفتم تو رادیو فردا چقدر مدرک وجود داره.ای خدا کسی که عرق میخوره و نماز نمیخونه به خاطر ناموس جون هم میده بعد.....چی بگم مغزم هنگه.تو رو خدا یکی بگه دروغه یکی بگه سند سازیه.دارم دق میکنم.ای تف به این دنیا.خدایاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا کجایی؟فکر نمیکنی صبرت خیلی خیلی زیاده.دیگه باید چه اتفاقی بیافته؟ناموس که رفت بیت المال که رفت آبرو که رفت خون جوونامون که رفت مذکرهامون هم که دارن میرن.بس نیست دیگه؟خدااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا.....چرا حرفا من اینقدر دیر میاد رو ساعت؟من شب قبل نظر گذاشتم طرف نزدیک ظهر گذاشته اونوقت نظر اون زودتر از من میاد رو سایت چرا؟

سعید طوسی صیغه ای چنده!
مسئولین دارن هر روز دزدی میلیاردی میکنن از ملت بدبخت و تو با مدرک لیسانس داری مسافر کشی میکنی! حالا گیر دادی به سعید طوسی!
سعید طوسی اگه این عمل رو هم انجام داده باشه نهایتا چند خانوار نابود شدند ولی با دزدی مسئولین میلیون ها نفر نابود شدند و هر روز جنگ اعصاب به خاطر نداری که مسئولین به مردم وارد کردند در خوانواده ها پا برجاست
بنده فقط تا اردیبهشت ۹۶ تو این سایت هستم و امید به نزدیکی ظهور دارم که اگه ظهور رخ نده دیگه نه تو این نظام فاسد رای میدم و نه تو هیچ راهپیمایی شرکت میکنم حالا هر کی هر چی میخواد بگه
نقل قول
+16 -9  #797 مست 1395-08-09 12:10
ای خدا گیج شدم نمیدونم باید چی بگم من این چند روزه دارم از سعید طوسی دفاع میکنم.امروز یه مسافر داشتم میگفت وکیله..... ای خدا یه چیزایی از پرونده سعید طوسی برام گفت خشکم زد نزدیک بود تصادف کنم.هنوز هم تو شوک هستم.نیم ساعته دارم گریه میکنم مگه میشه مگه داریم؟کوفتم بشه اومدم مثلا ناهار بخورم.....ای خدا لات های قدیم رو بهشون میگفتن جاهل نگاه به ناموس کسی نمیکردن تازه هر کی به ناموس تو محلشون نگاه بد میکرد خون هم میریختن.اونوقت یه آدمی تو این سطح به چند تا بچه اونم کسایی که دارن با قران مانوس میشن تجاوز میکنه.بدبختی من اینه منبع خبریم فقط مشرق نیوزه الان رفتم تو رادیو فردا چقدر مدرک وجود داره.ای خدا کسی که عرق میخوره و نماز نمیخونه به خاطر ناموس جون هم میده بعد.....چی بگم مغزم هنگه.تو رو خدا یکی بگه دروغه یکی بگه سند سازیه.دارم دق میکنم.ای تف به این دنیا.خدایاااااا ااااااااااااااا ااااااااااااااا اااااااااا کجایی؟فکر نمیکنی صبرت خیلی خیلی زیاده.دیگه باید چه اتفاقی بیافته؟ناموس که رفت بیت المال که رفت آبرو که رفت خون جوونامون که رفت مذکرهامون هم که دارن میرن.بس نیست دیگه؟خداااااااا ااااااااااااااا ااااااااااااااا ااااااااااااااا ااااااااااااااا ااااااااااااااا اااااااااا..... چرا حرفا من اینقدر دیر میاد رو ساعت؟من شب قبل نظر گذاشتم طرف نزدیک ظهر گذاشته اونوقت نظر اون زودتر از من میاد رو سایت چرا؟
نقل قول
+15 -6  #796 یاور احمدی نژاد 1395-08-09 11:17
سفیانی ملعون بیابان بیداء در انتظار سپاهیان منحوس تو است
نقل قول
+16 -11  #795 رایحه ظهور 1395-08-09 10:13
نقل قول
+16 -5  #794 رایحه ظهور 1395-08-09 09:39
امیر؛طلایی‌ترین کاراته‌کای تاریخ ایران شد

امیر مهدی زاده بار دیگر طلای جهانی گرفت
www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950808001411منش پهلوانی قهرمان کاراته جهان؛
از واکس زدن کفش زائرین جمکران تا فروش مدال طلای جهان برای ایتام + فیلم

mashreghnews.ir/.../...
نقل قول
+10 -6  #793 احمدی 1395-08-09 09:15
پاسخ به کامنت عمار ولایت... (انشاءا...)1-

اولا دلار 1200 تومان در اوج تحریم های فلج کننده نهایتاً شد 2450 تومان( دلار مبادله ای بانک مرکزی ) که در حال حاضر با وجود برداشته شدن تحریمها به ادعای دولت مردان به 3165 تومان افزایش یافته است !؟. سقف افزایش نرخ دلار آزاد هم تا 3900 تومان بود نه 5000 هزار تومانی که شما فرمودید که البته در تیر ماه سال 92 دلار بازار آزاد به 2950 تومان کاهش پیدا کرده بود که هم اکنون با وجود برجام و پسا برجام به 3630 تومان افزایش پیدا کرده است!؟
2- در مورد قیمت پراید که در آن زمان، قبل از تحریمها 5/7 میلیون بود که به 18 میلیون افزایش قیمت پیدا کرد

................ لعنت و نفرین خدا به احزاب،اشخاص و سیاسیونی که به خاطر دشمنی و منافع شخصی به کشور،مردم و رهبری نظام خیانت کردند و در راستای تحریم های اعمالی فلج کننده آمریکا و اروپا از داخل کشور همسو و هم جهت شدند تا کمر بشکنند
نقل قول
+17 -11  #792 رایحه ظهور 1395-08-09 09:07 نقل قول
+13 -10  #791 رایحه ظهور 1395-08-09 09:05
گاوها

گفت: بعضی‌ها می‌گویند اگر «ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا شود برای کشورمان بهتر است! و بعضی دیگر می‌گویند، اگر کلینتون شود، بهتر خواهد بود!
گفتم: یعنی بعد از سی‌وچند سال هنوز نفهمیده‌اند که سگ‌زرد برادر شغال است؟! و هنوز تصور می‌کنند دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان دو تافته جدا بافته هستند؟!
گفت: مگر بوش و اوباما با یکدیگر فرق داشتند؟ و یا کارتر و ریگان متفاوت بودند؟ و...؟!
گفتم: یارو از مسئول یک گاوداری پرسید به گاوها چه غذایی می‌دهید؟ مدیر پرسید؛ گاوهای سفید یا سیاه؟ طرف گفت؛ سیاه‌ها و مدیر گفت؛ کاه و یونجه و... پرسید؛ سفیدها چی؟ و طرف جواب داد به آنها هم کاه و یونجه می‌دهیم. یارو پرسید؛ گاوها را کجا نگاهداری می‌کنید؟ و مدیرپرسید؛ سیاه‌ها یا سفیدها؟! و طرف گفت؛ سفیدها و مدیر گفت؛ آنها را در همین سالن نگاه می‌داریم پرسید؛ سیاه‌ها چی؟ گفت؛ آنها را هم همینجا! و یارو که حسابی عصبانی شده بود گفت؛ مردک مرا مسخره می‌کنی؟ و مدیر گفت؛ آخه گاوهای سفید مال خودم هستند. یارو پرسید؛ خب گاوهای سیاه چی؟ و مدیر گاوداری گفت؛ آنها هم مال خودم هستند!
نقل قول
+7 -7  #790 آ 1395-08-09 09:03
به نقل از سعاح:
ایشون رو خوب بیاد پسپارید۔ هروقت [بزودی] پادشاه اردن آشکارا و بعنوان ناجی مسلمانان وارد بازی منطقه شد از پاکستان بیشترین حمایت رو از طاهر القادری، یک سنی معروف صوفی مسلک دریافت خواهد کرد:

www.urdubiography.com/politicians/images/tahir-ul-qadri.jpg

[برخی چهره های دیگر رو بوقت مناسب معرفی خواهیم کرد، ان شاء الله]

چقدر منتظر اون روزها هستيم @};-
نقل قول
+6 -5  #789 رایحه ظهور 1395-08-09 09:02
به نقل از منابع اطلاعاتی عربی فاش شد
طرح مشترک آل‌سعود و اسرائیل برای حمله موشکی به مکه!
منابع اطلاعاتی عربی می‌گویند مقامات سعودی با همکاری صهیونیست‌ها به دنبال هدف قرار دادن مکه مکرمه از مناطق مرزی یمن هستند.
بعد از اینکه وزارت دفاع یمن روز جمعه اعلام کرد، پنجشنبه شب یک فروند موشک «برکان 1» (با برد 800 کیلومتر) به فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز در جده به صورت دقیق برخورد کرده و خسارت‌های زیادی به جا گذاشته است. آل‌سعود برای توجیه این شکست و به راه انداختن هجمه دیگری علیه انقلابیون یمن مدعی شد «انصارالله به سمت مکه به عنوان مقدس‌ترین مکان مسلمانان موشکی شلیک کرده است!» امری که به شدت از سوی انصارالله رد شد، گزارش‌های تازه در این مورد اما نشان می‌دهد آل‌سعود بااین اتهام قصد دارد با کمک اسرائیل و از سمت یمن شهر مکه را هدف حملات موشکی قرار داده و توطئه کثیف خود را به پیش ببرد. در این ارتباط روز جمعه نیز سازمان‌های اطلاعاتی اروپا با انتشار گزارش‌هایی، از ابعاد جدید «همکاری‌های نظامی» رژیم‌های سعودی و صهیونیستی پرده برداشته و تصریح کرده بودند همکاری‌های نظامی ریاض و تل‌آویو علیه یمن و جمهوری اسلامی ایران «به شدت» افزایش یافته است. رادیو نروژی «اوستن» نیز در گزارشی اعلام کرده بود حمله ائتلاف متجاوز سعودی به یمن باعث تقویت هماهنگی‌های سیاسی، امنیتی و نظامی میان عربستان و رژیم صهیونیستی شده است و اسرائیل از طریق ماهواره‌ها از مکان‌های تجمع ارتش و نیروهای انصارالله و برخی اهداف راهبردی دیگر به عربستان خدمات اطلاعاتی می‌دهد و جنگنده‌های سعودی و جنگنده‌های ائتلاف عربی نیز بر اساس این اطلاعات به بیشتر این اهداف حمله و آنها را بمباران می‌کنند.
حمله به شهر مکه
در همین ارتباط شبکه العالم با اشاره به نزدیکی این دو رژیم اعلام کرد، یک منبع ارشد امنیتی در کشورهای عربی فاش کرده که مقامات سعودی با همکاری صهیونیست‌ها به دنبال هدف قرار دادن مکه مکرمه از مناطق مرزی یمن هستند. این منبع تاکید کرد که «عربستان به دلیل ناتوانی در مقابله با نیروهای مشترک ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در مناطق مرزی، اکنون به دنبال آن است که انصارالله را به تلاش برای هدف قرار دادن اماکن مقدس و مکه مکرمه متهم کند.» به گفته این منبع، «عربستان سعی دارد از هر راهی، حتی از طریق ویرانی کعبه، مسلمانان دنیا را ضد نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تحریک کند.»
پس از متهم کردن انصارالله برای هدف قرار دادن مکه، «محمد عبدالسلام»، سخنگوی رسمی جنبش انصارالله تاکید کرد: «نظام سعودی که مدعی است یک موشک شلیک شده از سوی یمن را در 65 کیلومتری مکه مکرمه رهگیری و سرنگون کرده است، می‌توانست به طور مستقیم اسم شهر جده را به عنوان هدف نظامی موشک برکان 1 ذکر کند، نه اینکه برای تحریک احساسات مسلمانان، نام مکه را ذکر کند و یک رسوایی رسانه‌ای به بار بیاورد». وی خاطرنشان کرد: «مردم یمن، بسیار بیشتر از مزدوران سعودی آمریکا، به حفظ حرمت مقدسات اسلامی پایبندند.» سخنگوی ارتش یمن هم ضمن تکذیب ادعاهای آل‌سعود مبنی بر حمله موشکی انصارالله و ارتش یمن به مکه، اعلام کرد که شکست عربستان در یمن، این کشور را مجبور به سر هم کردن این‌گونه یاوه‌گویی‌ها کرده است.
یک منبع محلی در یمن گزارش داد که عربستان به سه خانه شهروندان این کشور در الصلو از شهر های استان تعز حمله کرد که منجر به کشته شدن 17 و زخمی شدن ده‌‌ها تن از غیر نظامیان گردید که اغلب آنها کودک و زن هستند.

.....................
پناه بر خدا از توطئه های شیطانی یزیدیان زمان که بار دیگر توهم تخریب خانه خدا را در سر دارند....
نقل قول
+11 -3  #788 ایرانی 1395-08-09 08:54
حضرت ولی عصر برای اقامه عدل و در حقیقت ، برای سیاست و حکومت ، ظهور خواهند کرد پس مهمترین امتحانات قبل از ظهور امتحانات سیاسی است
آماده باشیم
نقل قول
+10 -5  #787 یاور احمدی نژاد 1395-08-09 08:24
سردار سرلشکر رحیم صفوی:در میان فرماندهان عالی جنگ شهید محمود شهبازی جایگاه ویژه ای دارد. او یک فرمانده طراح در عرصه رزم ویک استاد مسلم درحوزه قرآن و نهج البلاغه بود .شادی روحش صلوات
نقل قول

نوشتن نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

» ابتدای نظرات (826)